Amazon, Metro Goldwyn Mayer’ı 9 milyar dolara satın alabilir

Share

Dijital film ve dizi izleme platformları gittikçe güçleniyor. Bir yandan kullanıcı sayısı inanılmaz bir hızla büyüyen bu platformlar, bir yandan da içerik kütüphanesini zenginleştiriyor. Prime Video isimli bir servisle bu pazarda rekabet eden Amazon ise, kuşkusuz bu servislerin en büyüklerinden biri.

En büyük rakipleri Netflix ve Disney+ ile kıyasıya bir rekabet içinde olan şirket, bu rekabette bir adım öne geçmek için oldukça önemli bir adım atıyor. Gelen bilgilere göre Amazon, 1924 yılından bu yana film ve dizi yapımında ve dağıtımında faaliyet gösteren Metro Goldwyn Mayer şirketini 9 milyar dolara satın almak istiyor.

Özellikle bir dönem pek çok yapımın başında karşımıza çıkan kükreyen aslan ile hatırladığımız Metro Goldwyn Mayer, her ne kadar eski parlak günlerinden uzak olsa da elinde oldukça önemli yapımlar bulunuyor. Şirket şu anda James Bond, The Handmaid’s Tale, Rocky, Stargate, Robocop ve Vikings gibi günümüzde oldukça popüler olan yapımları elinden bulunduruyor.

amazon prime video

Amazon ve Metro Goldwyn Mayer arasındaki anlaşmanın tamamlanması durumunda, bu ve bunun gibi pek çok markanın hakları Amazon’a geçecek. MGM‘nin şu an elinde 4 bin film ve 17 bin saatlik TV dizisi bulunuyor. Hali hazırda ülkemizde ve dünyada rakiplerinin kütüphanesinde kullanıcıları çekmek için bulunan bu yapımlar, Prime Video kütüphanesine eklendikten sonra şirketin ciddi bir kullanıcı artışı yaşayacağı düşünülüyor.

Sızan bilgiler Amazon’un 7 – 10 milyar dolar arası bir teklif yapmayı düşündüğünü gösterirken, uzmanlar Metro Goldwyn Mayer‘ın 9 milyar dolardan azını kabul etmeyeceğini söylüyor. Anlaşmanın başarılı olup olmayacağı gizemini korurken iki şirketten birinin resmi açıklama yapması bekleniyor. Aralık 2020’den bu yana satışta olan MGM‘nin anlaşma sağlanmazsa şirketin rakipleri ile görüşeceği iddia ediliyor.

https://shiftdelete.net/amazon-kesenin-agzini-acti-tam-9-milyar-dolar-odeyecek