Close

Lamborghini’ye 7,5 milyar euro’luk teklif!

Lamborghini’yi satmayı düşünen Volkswagen, geçtiğimiz yılın sonunda bu kararından vazgeçtiğini duyurmuştu. Fakat gelen sürpriz teklif sonrası Alman üretici kararını değiştirebilir.

Dieselgate’in izlerini silmek isteyen Volkswagen Grubu’nun elektrikli araç teknolojileri odağında ciddi bir dönüşüm içinde olduğu biliniyor. Hal böyle olunca, dev üreticinin bu hedefine uymayan Lamborghini dahil bazı markaların elden çıkarılacağı konuşuluyordu.

Söz konusu durumla ilgili belirsizlik sürerken, geçtiğimiz yılın sonunda Volkswagen’in Lamborghini’yi satmaktan vazgeçtiği haberini almıştık. Fakat şimdi durum biraz daha karmaşık bir hal aldı. Zira Autocar’ın özel haberine göre Alman üretici, Lamborghini için tam 7,5 milyar euroluk bir teklif aldı. Volkswagen’in teklifi kabul edip etmeyeceği ya da teklifi veren şirketle müzakere edip etmeyeceği henüz belli değil.

Teklifin Quantum Group AG isimli bir yatırım grubundan geldiği belirtiliyor. İşin ilginç yanı ise, Zürih merkezli olan bu grubun ve dolayısıyla gelen teklifin Porsche ailesiyle bir bağı olabilir. Şöyle ki, bu teklifte Quantum’u Rea Stark temsil ediyor. Kendisi aynı zamanda Anton Piëch ile birlikte Piëch Automotive’in kurucusu. Anton Piëch ise Volkswagen Grubu’nun eski patronu Ferdinand Piëch’in oğlu ve Ferdinand Porsche’nin torununun oğlu. Fakat Autocar’a göre Anton Piëch’in bu teklifte bir rolu olup olmadığı henüz belli değil.

Ortaya çıkan belgeye göre Quantum Grubu yalnızca Lamborghini ismini satın almak istemiyor. İtalya’daki tesisin tamamı ve motorsporları operasyonları da listede. Ayrıca şirket, şimdiki modelleri üretmeye devam edebilmek için Audi ile 5 yıllık tedarik anlaşması da imzalamak istiyor. Dökümanda yazana göre şirket, yeni ve temiz güç aktarma teknolojileri kullanarak Lamborghini’yi yenilikte öncü bir marka haline getirmek istiyor.

https://www.donanimhaber.com/lamborghini-ye-talip-cikti-7-5-milyar-euroluk-surpriz-teklif--133838
Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Ali Bardakçı

Gaziantep Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü'nü bitiren Ali, iş yaşamını aynı şehirde sürdürüyor. 19. yüzyıl sanat akımları üzerine hobi amaçlı çalışmaları bulunan Ali, Serinletici'de gündemi her alanda takip etmeyi hedefliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.