Close

Fiat, 2030 itibariyle sadece elektrikli araç satacak

Fiat’ın patronu Oliver Francois, markanın 2025 ila 2030 yılları arasında küresel çapta kademeli olarak sadece elektrikli araç satma yolunda önemli adımlar atacağını duyurdu.

Egea modeliyle ülkemizdeki en popüler markalardan biri olan Fiat, elektrikli araçlar konusundaki iddiasını artırdı. Öyle ki otomotiv devi ilerleyen yıllarda sadece elektrikli otomobil satmayı hedefliyor.

Fiat, küresel çapta sadece elektrikli araç markasına dönüşeceği tarihi bile açıklamış durumda. Buna göre şirket, 2025 ila 2030 yılları arasında kademeli olarak ürün gamını elektrikliye çevirecek. Bunun Fiat için oldukça radikal bi karar olduğunu belirten yönetici Oliver Francois, konuyla ilgili açıklamasında şöyle konuştu:

“Batarya maliyetlerinin düşmesine paralel olarak, içten yanmalı modellerden daha pahalı olmayan elektrikli araçları mümkün olduğunca hızlı şekilde piyasaya sürmek görevimiz. Herkes için sürdürülebilir mobilite alanını keşfediyoruz, bu bizim en büyük projemiz.”

Elveda Multijet: Fiat 2030 itibariyle sadece elektrikli araç satacak

Fiat aslında yeni elektrikli 500 modeliyle bu konuda önemli bir adım atmış oldu. Francois bizleri hangi modellerin beklediğini açıklamadı fakat sıradaki modelin de küçük bir araç olacağı hakkında ipuçları verdi.

Bu da akıllara 2019’da tanıtılan Centoventi konseptini getiriyor. Tasarımı ve çıkarıp takılabilir bataryalarıyla dikkatleri üzerine çeken modelin 100 km ila 500 kilometre arasında menzil seçeneklerine sahip olacağı açıklanmıştı. Centoventi’nin üretim versiyonunu 2022 yılında görmemiz mümkün.

FCA (Fiat Chrysler) ve PSA Group’un ortaklığı bu yılın başında resmiyet kazanmış ve Fiat, Jeep, Peugeot, Citroen gibi birçok markayı tek çatı altında toplayan Stellantis ortaya çıkmıştı. Bu kapsamda Fiat’ın da elektriklenme süreci hız kazanmış gibi görünüyor.

https://www.donanimhaber.com/elveda-multijet-fiat-2030-itibariyle-sadece-elektrikli-arac-satacak--134221
Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Soner Asım

Soner, teknolojiye olan inancını bir yaşam tarzına dönüştürmüş durumda. Teknolojiyi sadece anlatmıyor, onu adeta yaşıyor. Stajyer olarak başladığı Serinletici kariyerini, teknoloji editörü olarak tam gaz sürdürüyor...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.