Tesla Model S Plaid tanıtıldı

Elon Musk’ın Tesla Model S Plaid yeni aracı seri üretime giriyor! Etkinlikte konuşan Musk, aracın özelliklerinden ve fiyatından bahsetti.

Tesla, uzun zamandır beklenen ultra hızlı Model S Plaid aracının özelliklerini bir tanıtımla duyurdu. Elon Musk’ın kurduğu şirket, yaptığı bir etkinlikte yeni modelin seri üretime gireceğini açıkladı. Model, şirketin şimdiye kadar geliştirdiği en hızlı araç.

Şirket, Kaliforniya, Fremont’taki fabrikada etkinlik düzenledi. CEO Elon Musk etkinlikte yaptığı açıklamada, elektrikli araç şirketinin Cuma akşamı dağıtıma başlayacağını duyurdu. İlk olarak 25 araç dağıtıma girecek. Önümüzdeki çeyrekte haftada birkaç yüz arabaya kadar bu sayı çıkacak. Nihayetinde ise haftalık binlerce arabaya genişleyecek.

Tesla Model S Plaid

Tesla Model S Plaid, yeni bir batarya tasarımı, geliştirilmiş ısı pompası, motorlarda karbon sargılı rotorlar ile geliyor. Musk, daha önce 0.208’lik bir sürtünme katsayısı rekoruna sahip olduğunu duyurmuştu. Bu yıl içinde üretime girmesi planlanan Lucid Air’in sürtünme katsayısı ise 0.21’dir.

Model S Plaid’in baz modeli 1020 beygir gücünde olacak. Tek bir şarj dolumu ile 643 kilometre yol katedecek. Ancak Musk, çift motor sayesinde aracın tam şarjla 663 km gidebileceğini söyledi. Model S Plaid’in üç motoru var. 15 dk’lık şarjla ise araç 300 km yol gidecek. Saatte en fazla 320 kilometreye çıkacak. Model, 0’dan 100’e ise 2 saniyede ulaşabiliyor.

Musk, Tesla Model S Plaid için PlayStation 5 seviyesinde bir ses kapasitesi olduğunu ekledi. Ünlü iş insanı, Model S Plaid+’ı ise rafa kaldırdıklarını açıklamıştı.

Elon Musk, aracın 130 bin dolardan satışa çıkacağını duyurdu.

https://shiftdelete.net/tesla-model-s-plaid-tanitildi-iste-ozellikleri