Türkiye’de ilk kez coronavirus ‘Delta Plus’ varyantı görüldü

İlk kez Hindistan’da görülen ve dünya genelinde hızla yayılan Delta varyantının daha hızlı bulaşan yeni varyantı Delta Plus, Türkiye’de görüldü. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 3 kişide Delta Plus varyantı görüldüğünü açıkladı.

Açıklamaya göre Delta Plus vakalarının birisi İstanbul’da diğer ikisi ise ismi açıklanmayan iki farklı şehirde görüldü. Vakaların genel sağlık durumlarının iyi olduğunu kaydeden Koca, “Ayakta takip edilen hastalar. Dolayısıyla o açıdan daha ağır geçiren kişiler değil” diye konuştu.

Diğer yandan Delta varyantı yayılmaya devam ediyor. Geçen hafta yapılan açıklamada 224 kişide Delta varyantı tespit edildiği ifade edilmişti. Delta varyantı sayısı 284’e yükseldi. Varyantın görüldüğü il sayısı 30’a ulaştı.

Delta ve Delta Plus varyantının farkları neler?

Delta varyantı, Covid-19’un daha hızlı bulaşan çift mutasyonlu bir varyantıdır. Delta varyantın bir kez daha mutasyona uğradı ve ortaya Delta Plus varyantı çıktı. Delta Plus, Delta’ya göre daha hızlı bulaşıyor. Ayrıca antikor tedavisine karşı daha dirençli. Bu nedenle aşı olan kişilere bulaşma ihtimali daha yüksek.

https://www.donanimhaber.com/turkiye-de-kac-kiside-delta-plus-goruldu--135742