Akbank sistemleri çöktü! İki gündür erişilemiyor

Akbank’ın kartlı ödeme altyapısı, mobil şubesi, internet şubesi ve dijital tüm işlemleri çökmüş durumda. Dün sabah saatlerinde başlayan sorun halen giderilemedi. Akbank’taki çökme sorunu düzelmedi.

Akbank, dünya bankacılık tarihinin en uzun kesintilerinden birini yaşıyor. Bankanın dijital servislerine 2 gündür ulaşılamıyor. Kartlı ödemeler ve dijital işlemler yapılamıyor. Sorun halen çözülemedi.

Akbank konuyla ilgili olarak bugün yeni bir açıklama yayınladı. Sorunun ana bilgisayardaki teknik sorundan kaynaklandığı belirtildi. Müşterilerin mağduriyetinin giderilmesi için birtakım önlemler alındığı duyuruldu ancak bu önlemler yeterli değil. Sistem iki gündür kapalı olmasına rağmen borçların son ödeme tarihi yalnızca bir gün ertelendi. Ekstre son ödeme tarihi 06.07.2021 olan müşterilerin borcu bugüne ertelendi fakat sistem bugün de açılmadığı için müşteriler borçlarını yine ödeyemiyor.

Durumun siber saldırı kaynaklı olmadığı bir kez daha ifade edildi. Öte yandan ünlü hacker grubu Anonymous, Twitter üzerinden bir paylaşım yaptı. Paylaşımda, “Akbank’a biz saldırmadık. Fakat birçok defa hacklendiklerini biliyoruz. Bu sefer gizleyemeyeceklerini düşünüyoruz.” sözlerine yer verildi.

Çökme sorunu hakkında Akbank’ın yeni açıklaması şöyle:

“06.07.2021 tarihinde başlayan ve bankamız ana bilgisayarındaki teknik sorundan kaynaklanan kesintiler sürmektedir. Müşterilerimize hizmet verdiğimiz tüm kanallarımız bu sorundan etkilenmektedir. İlgili birimlerimiz ve teknoloji iş ortaklarımız çözüm için çalışmalarına devam etmektedir.

Durumun siber saldırıdan kaynaklandığına dair internet ve sosyal medyada yapılan paylaşımlar gerçeği yansıtmamaktadır. Bankamız ve müşterilerimizin bilgi ve kayıtlarına ilişkin herhangi bir güvenlik problemi bulunmamaktadır, sorunun giderilmesini takiben işlemlerimiz devam edecektir.

Müşterilerimiz, bu süreçte yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi için aldığımız önlemlere Akbank.com’dan ulaşabilirler.

Bu süre zarfında hizmetlerimizde yaşanan aksaklıklar için özür diliyoruz.

Mağduriyetlerin giderilmesi için aldığımız önlemler;

06.07.2021 tarihinde başlayan ve devam eden bankamız ana bilgisayarındaki teknik sorundan kaynaklanan kesintiler ile ilgili olarak;

  • Ekstre ödemesi 06.07.2021 tarihinde olan kredi kartları müşterilerimizin son ödeme tarihi bankamız tarafından bir gün ötelenmiştir.
  • Kredi vadesi veya taksit tarihi 06.07.2021 olan ticari krediler ve tüketici kredileri için o gün faiz işletilmeyecektir/işleyen faiz geri ödenecektir.
  • Müşterilerimize ekstre, kredi ve taksit ödemeleriyle ilgili herhangi bir gecikme faizi yansıtılmayacaktır.
  • Müşterilerimizin ekstre ötelemeleri, kredi vadesi ve taksit ödemeleriyle ilgili ek bir işlem yapmasına gerek bulunmamaktadır.

Gelişmelere paralel olarak ilave önlemler alınacaktır.”

https://www.donanimhaber.com/akbank-taki-cokme-sorunu-duzeldi-mi--135801