Delta varyantına daha etkili BioNTech aşısı geliyor!

Pfizer ve BioNTech yüksek yayılım hızına sahip Delta varyantına karşı daha etkili olacak yeni bir aşı versiyonu için çalışmalara başladı. Klinik testler Ağustos ayında.

Bilim dünyasında üçüncü doz aşının gerekliliği hararetli bir şekilde tartışılırken BioNTech cephesinden tartışma yaratacak yeni bir açıklama geldi. Mevcut aşının yeni bir versiyonu geliştiriliyor.

BioNTech 2.0 mı?

Pfizer ve BioNTech firmaları yaptıkları açıklamada çok bulaşıcı olan Delta varyantına karşı yeni bir aşı versiyonu geliştirdiklerini ve Ağustos ayında klinik testlere başlamayı planladıklarını bildirdi.

İki firma ayrıca altı ay sonra üçüncü dozu olan insanların konu olduğu araştırmalardan da olumlu sonuçlar geldiğini ve Beta varyantı dahil 10 kata kadar antikorlarda artış gözlemlenebildiğini belirtiyor. Henüz bir rapor yayınlanmış değil ancak elde edilen bulguların FDA’ya sunulacağı ifade ediliyor.

Yapılan bu açıklamalar haliyle tıp dünyasında tepki topladı. Pek çok ülke bilim kurulları veya konusunda uzman profesörler iki doz BioNTech aşısının Delta varyantına kadar hastaneye yatışları önlemede çok etkili olduğuna yönelik çalışma sonuçlarını yayınlamıştı. Bu bakımdan üçüncü doza şimdilik gerek olmadığı kararı da alınmıştı.

Diğer taraftan yeni aşı versiyonu sonrasında mevcut aşı olanların akibeti merak konusu oldu. İki doz aşı olanlar bu yeni versiyonu yaptırabilecek mi yoksa hiç aşı olmayanlara mı uygulanacak şimdilik belirsiz.

https://www.donanimhaber.com/biontech-asisi-yenileniyor--135992