Instagram Reels videolarının süresini uzattı

Sosyal medya platformu Instagram, Reels videolarının süresini uzattığını açıkladı.

Kullanıcıların efekt, müzik ya da kendi seslerini eklediği videolar oldukça popülerleşti. Ancak TikTok’ın kopyası olan Reels halen TikTok kadar başarılı olamadı. Çünkü TikTok’ta video uzunluğu 3 dakikaya kadar çıkmış durumda. Bunun yanı sıra TikTok’un iskelet bir kullanıcı kitlesi bulunuyor ve Facebook çatısı altındaki platform, ne yaparsa yapsın TikTok’un videolarını egale etmiş bile değil.

Instagram Reels artık 1 dakika

Şirket, Reels videolarına ilişkin açıklamayı yapmak için Twitter’ı tercih etti. Twitter’da mizahi bir şekilde duyuruyu yapan platform, artık 60 saniyelik Reels seçeneği olduğunu paylaştı. Söz konusu esprili görsel ise son zamanlarda sosyal medya kullanıcıları arasında oldukça yaygın bir akıma ait.

Instagram Reels videoları 15 ve 30 saniye seçeneklerine sahipti. Böylece artık 60 saniye de çekilebilecek. Reels’in ezeli rakibi TikTok, bir süre önce içerik oluşturucularını kaybetmemek için bir adım attı. Buna göre, platformun hızlı değişen doğasını kaybetmeden biraz daha uzun ve çok yönlü içerik yapma seçeneği sunmak için video süresini 3 dakikaya çıkardı.

Son güncelleme ile ayrıca Reels’teki sesi metne dönüştüren bir altyazı çıkartması da geldi. Instagram daha önce bu etiketi Hikayeler için uygulamaya koymuştu. Böylece, işitme sorunu olan kullanıcılar ile uygulamayı sessiz kullanmak isteyenler için platform daha kullanışlı oldu. Ancak altyazı etiketi şu anda yalnızca İngilizce konuşulan birkaç ülkede mevcut. Ama yakında diğer ülkelere ve dillere genişlemeyi planladıklarını açıkladılar. TikTok’un ise zaten benzer bir özelliği var.

Instagram Reels süresi ne kadar?

Instagram Reels videosu yüklemek için içerik oluşturma kısmındaki Reels bölümüne geçin. Ardından ekranın sol tarafındaki menüde süreyi göreceksiniz. Burada 15, 30 ya da 60 saniye seçeneklerinden birini seçiniz. İşte artık videonuzu yüklemeye başlayabilirsiniz. Henüz tüm kullanıcılar 60 saniyelik Reels’e erişemiyor ancak yakında tüm kullanıcılara açık olacak.

Bununla birlikte, platform gençlerin sosyal medya güvenliğini sağlamak için de bir geliştirme yapacağını açıkladı. Instagram, şüpheli olabilecek hesapların platformda gençleri bulmasını zorlaştırarak yeni korumalar getiriyor. Ayrıca mevcut genç kullanıcılara anında iletme bildirimleri göndererek, hesaplarını gizli hale getirmelerini istiyor. Son değişikliklerle potansiyel şüpheli hesapların gençleri bulması zorlaşacak. Reklamverenlerin gençleri hedeflemesini de sınırlayacak.

https://shiftdelete.net/instagram-reels-videolarinin-suresi-uzatildi