Android 12 ile ‘ekrandakileri kopyala’ özelliği geliyor

Bugüne kadar Pixel cihazlarda bulunan kullanışlı özellik, nihayet Android 12 kullanıcıları tarafından da erişilebilecek.

Android cihazların en kullanışlı özelliklerinden olan ekrandakileri kopyalama özelliği, Pixel cihazlarda olan bir özellikti. Bazı akıllı telefon üreticileri cihazlarına bu özelliği farklı isimlendirmelerle sunsalar da özelliğin artık Android’de global olarak yer alması gerekiyordu. Sonunda bu gerçekleşti ve Pixel kullanıcılarının çok sevdiği özellik, yakında Android 12 ile tüm cihazlarda olacak.

Ekrandakileri kopyalamaya yarayan özelliğin tam olarak bir ismi yok. Özellik sayesinde herhangi bir uygulamadaki resim ya da yazı gibi öğeleri kolayca panoya kopyalayabiliyorsunuz. Örneğin Instagram’da dolaşırken bir fotoğrafı ekran görüntüsü almak istediniz, bunu kırpmakla uğramak yerine ekrandakileri kopyala özelliği ile fotoğrafı işaretleyerek anında panoya kopyalayabilirsiniz.

Özelliği daha faydalı olabilen kullanım şekli ise ekrandaki yazıları kopyalamak. Her uygulamada yazılar kopyalanamayabiliyor, durum böyle olunca Lens ile entregre çalışan ekrandakileri kopyalama özelliğiyle yazıları anında panoya aktarabiliyorsunuz. Herhangi bir uygulamada istediğinizi kopyaladıktan sonra hızlıca paylaşabilmeniz için ekranın altında seçenekler belirecektir.

Özellik aslında Google Lens’in kamera veya ekran görüntüsü seçerek yapabildiği işin ekran üzerinde yapabilmesidir. Lens’in iyi bir görsel ve metin tanımlama motoru var. Bu gücün bugüne kadar her uygulamada kullanılabilir şekilde olmaması şaşırtıcı bir durumdu.

Bugüne kadar Pixel cihazlara özgü olan özellik, Android 12’yi çalıştıran her cihazda kullanılabilecek. Android 12 henüz çok yeni olsa da çalıştıran cihazların sayısı gittikçe artıyor ve artmaya devam edecek.

https://shiftdelete.net/android-12-beklenen-ozellik-nihayet-eklendi