AB, akıllı telefonlar için tek tip şarj cihazı yasası getiriyor

Avrupa Birliği cep telefonları ve diğer elektronik cihazlar için ortak bir şarj standardı oluşturulmasına ilişkin yasayı sunmaya hazırlanıyor.

Gelen yeni bilgilere göre AB, cep telefonları ve diğer elektronik cihazlar için tek bir şarj cihazı oluşturulmasına ilişkin bir yasa çıkarmak istiyor. Temel, tüm modern akıllı telefonlarda kullanılan mevcut USB-C standardı olacak.

Yalnızca Apple’ın kendi Lightning arayüzünü kullandığı, dolayısıyla Cupertino merkezli şirketin yeni yasadan zarar görebileceğini belirterek bu işe sıcak bakmadığı biliniyordu.

Avrupa Birliği’nin daha önceki dönemlerde, Apple’ı USB-C’ye geçmeye zorlamaya çalıştığını hatırlatmakta fayda var. Bu görüşmeler 2020 yılında gerçekleşmişti. Ancak, şirket tek bir şarj çözümünün inovasyona zarar vereceğini ve büyük miktarda e-atık yaratacağını söylediği için bu girişim başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

Yasa Eylül 2021’de kabul edilebilir ancak beraberinde Apple’ın başı çekeceği çetin tartışmaların yaşanması muhtemel görünüyor. Öte yandan bu yasanın 3 yıldır görüşüldüğünü ancak şu ana kadar bir sonuca varılamadığını da hatırlatmak gerek.

https://www.donanimhaber.com/ab-nin-tek-tip-sarj-cihazi-yasasi-eylul-de-sunlacak--137570