Türkiye’de 6 Eylül itibariyle PCR testi zorunlu

Türkiye’de 6 Eylül itibariyle iki doz coronavirus aşısını yaptırmayan vatandaşlar, kalabalık yerlere girmeden önce PCR testi göstermek zorunda.

Türkiye’de 6 Eylül tarihinden itibaren coronavirüse karşı mücadele kapsamında yeni bir döneme geçiliyor. İçişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgeler ile 6 Eylül tarihinden itibaren iki doz aşısını yaptırmamış olan kişiler okul, maç, konser, uçak veya trenle yapılan şehirlerarası yolculuklar gibi insanların toplu olarak bulunduğu alanlara girişte PCR test sonucu göstermek zorunda kalacak.

Türkiye'de PCR testi zorunluluğu yürürlüğe giriyor

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü Laboratuvar Hizmetleri Komisyonu Başkanı ve Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı Doç. Dr. Cemal Kazezoğlu, günlük PCR testi yapılmasının İstanbul’da bir sorun yaratmayacağını ve öğretmenlerin şimdiden %80’inden fazlasının aşılı olduğunu söyledi.

Bununla beraber Kazezoğlu, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü olarak 14 tane kamu laboratuvarına sahip olduklarını ve şu anki vaka durumunda test kapasitelerinin yalnızca %30-40’ının kullanıldığını söylüyor. Ayrıca bu 14 laboratuvara toplamda 56 hastaneden numune gelmekte. Yani vatandaşlar İstanbul’daki bu hastanelerden hangisine giderse oradan test yaptırabilir. Kazezoğlu’nun aktardığı üzere 2020 Mart ayında günde 300-400 civarı test yapılabiliyorken bugün 120-150 bin civarı günlük PCR testi yapılabiliyor.

NTV