VW’nin Passat boyutlarındaki elektrikli sedanı ilk kez görüntülendi

Share

Alman otomotiv devi Volkswagen, elektrikli araçlar konusunda tam gaz ilerliyor. 2023’te ID ailesine katılması planlanan Volkswagen elektrikli sedan modeli test edilirken kameralara yakalandı.

Otomotiv devleri elektrikli araçlar konusunda büyük oynamaya başladı. Bu alanda ID ailesiyle rekabet eden Volkswagen’in seriye ekleyeceği Passat boyutlarındaki elektrikli sedan modeli ilk kez kameralara yakalandı. İsmi henüz belli olmayan modelin 2023 yılında piyasaya sürülmesi bekleniyor.

İsmi henüz belli değil

İlk etapta söz konusu modelin ID.6 olarak adlandırılması bekleniyordu. Ancak bu isim Çin’deki üç sıra koltuklı bir elektrikli SUV’da kullanıldı. ID.5 ise halihazırda satışta olan ID.4’ün coupe-SUV versiyonuna verilecek. Öte yandan ID.8 isimli büyük bir SUV’un da aileye ekleneceğini biliyoruz. Dolayısıyla elektrikli sedanda hangi ismin tercih edileceği merak konusu. Geliştirme sürecindeki kod adıysa ‘Aero B’.

Volkswagen'in elektrikli sedan modeli ilk kez görüntülendi

Gelelim elektrikli Volkswagen sedanın görüntülerine. İlk bakışta fazla kamuflaj taşımıyor gibi görünse de özellikle ön ve arka bölümde pek çok detayın sahte çizgilerle gizlendiğini görebiliyoruz. Volkswagen, farları ve stopları bantlarla başarılı bir şekilde gizlemiş ve içten yanmalı model süsü vermek için hava girişi ve egzoz çıkışı gibi sahte detaylar hazırlamış.

Öte yandan otomobilin genel yapısına baktığımızda arka kısmın liftback benzeri bir görüntüye sahip olduğunu söyleyebiliriz. Arka camın üst bölümünde de uzun bir fren lambası dikkat çekiyor. Elektrikli sedanın Volkswagen Space Vizzion konseptinden izler taşıyacağı söyleniyor. Aslına bakılırsa ön kaputta, omuz çizgisinde, kapı kollarında ve kapıların alt kısmındaki çizgilerde bu izleri görmek mümkün.

Volkswagen’in elektrikli sedan modeli de ailenin diğer üyeleri gibi MEB platformu üzerine inşa edilecek. Ölçüleri Passat ile büyük oranda benzer olsa da elektrikli olmasından dolayı iç mekanda daha ferah bir yaşam alanı sunacağı kesin. Elektrikli sedanda arkadan ve dört tekerlekten çekiş seçenekleri bulunacak. Ayrıca söz konusu modelin yukarıda bahsi geçen Space Vizzion konseptini temel alan station wagon versiyonu da olacak. İlerleyen süreçte GTX isimli performans versiyonu da göreceğiz.

https://www.donanimhaber.com/volkswagen-in-elektrikli-sedan-modeli-ilk-kez-goruntulendi--138770