FIFA ile EA Sports anlaşamadı, ikonik futbol oyununun ismi değişecek!

Geçtiğimiz günlerde yıllardır süregelen FIFA serisinin ismini değiştirmek için marka başvurusunda bulunan EA, oyunu farklı bir adlandırmayla karşımıza çıkarabilir. FIFA (Uluslararası Futbol Federasyonlar Birliği) ile EA Sports tarafına 1993’den beri devam eden anlaşma, 2022 yılında sona erebilir. Öyle ki FIFA, anlaşmak için yapımcıdan oldukça yüksek meblağda para istedi.

Konami yapımı PES’te yaşanan isim değişikliği yakında FIFA cephesinde de karşımıza çıkabilir. Nitekim bir süredir konuyla ilgili çeşitli iddialar yapılırken, bugün ortaya çıkan bilgiler iki büyük kuruluşun karşı karşıya olduğunu gösterdi. Oyun yapımcısı EA ile FIFA para konusunda anlaşamıyor.

FIFA, EA’den 1 milyar dolar istedi

Son olarak 2012 yılında FIFA ile lisans anlaşması yapan EA Sports, federasyonla hala anlaşamadı. 2022 yılında bitecek anlaşmaya göre FIFA her dünya kupası sırasında yapımcıdan 150 milyon dolar ödeme alıyor. Sadece oyun satışlarından değil, Ultimate Team ile sayesinde de kasasını dolduran geliştirici, 1993 yılından beri 20 milyar dolardan fazla hasılat sağladı. FIFA ise yıllardır devam eden anlaşmanın yalnızca EA’ya yaradığı düşüncesinde. Bu sebepten ötürü kuruluş, 150 milyon dolar olan lisans ödemesinin 1 milyar dolar olmasını istiyor.

Böylesine yüksek bir parayı Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği’ne ödemek istemeyen EA Sports, oyun serisinin isminde değişikliğe gidebilir. Şirket, yakın zamanda aldığı EA Sports FC isimli ticari markayı oyunun ismi yapabilir. Bu da Pes’ten sonra FIFA’nın da isim değiştirebileceğini ve bir efsaneye daha veda etmemiz gerektiğini gösteriyor. Bakalım önümüzdeki günlerde nasıl gelişmeler olacak?

https://shiftdelete.net/fifa-nin-ea-sportstan-istedigi-dudak-ucuklatan-ucret-ortaya-cikti