You, Squid Game’i tahtından etti

Kısa süre önce Netflix’te 1. sezonu yayınlanan Güney Kore yapımı Squid Game, platformun popüler yapımlarından Bridgerton ve Lupin’i geride bırakarak, en çok izlenen dizi rekorunu ele geçirdi. Yapım, çıkışının üstünden yalnızca 3 hafta geçmiş olmasına rağmen, 90 ülkede zirveye oturmayı başardı. Ancak kıramadığı tek bir rekor, onu 1. sıradaki tahtından aşağı indirdi.

Bugün itibariyle Squid Game, Netflix’in ABD’deki en iyi 10 listesinde ilk sırada yer almıyor. Bu yılın başlarında çıkan Ginny ve Georgia isimli Amerikan yapımı komedi/ drama, türündeki dizinin 29 günlük rekorunu kıramamış olsa da, 25 gün boyunca listede 1. sırada olması, özellikle deniz aşırı bir yapıma göre uzun yıllar konuşulacak bir başarı.

Caroline Kepnes’in 2014‘te yayımlanan romanından uyarlanan You , bir kaç yıl önce gösterdiği başarıdan sonra Netflix tarafından satın alındı. 3. sezonuyla birlikte perdeye geri dönen dizi çıktığı gün, en çok izlenenler listesinde 1. sırayı kapmayı başardı. Böylece Squid Game listenin başındaki yerini You’ya bıraktı.

Yine de başarıları arasındaki fark kıyaslanamayacak kadar çok. Kore yapımı popüler yapım belki tacını kaybetmiş olabilir. Ancak Netflix’in en iyi 10 listesinde uzun yıllar boyunca yerini sağlama almayı başardı. Hatta önümüzdeki yıllarda platformun yeni yüzü olabileceği söyleniyor. Üstelik henüz sadece ilk sezonu yayınlandı. Dolayısıyla diğer sezonlarda eğer düşüşe geçmez ve popülerliğini koruyabilirse, kim bilir, kaybettiği tahtını belki o zaman kazanabilir.

You, bir gün yoğun bir hayatı olan Guinevere Beck’in, kitap almak için Joe Goldberg’ün çalıştığı dükkana gitmesiyle başlıyor. İlk görüşte aşık olan Joe, Beck’i yakından tanımak için elinden gelen her şeyi yapıyor. Dizinin başından beri bizlere Joe eşlik ediyor ve serüveni onun tarafından seyrediyoruz.

Pek çok kişi dizideki olayların işleyiş şekilleri ve karakterlerin düşüncelerini duyabiliyor olmanın diziyi çekici kıldığını söylüyor. Öte yandan 2. bölümün başında Dexter’a yapılan “tonight is the night” göndermesi sebebiyle psikopat aşık severlerde yapımı oldukça yakından takibe almış durumda.

https://shiftdelete.net/squid-game-koltugunu-kaybetti-artik-1-sirada-degil