Microsoft, Apple’ı geçerek dünyanın en değerli şirketi oldu

Yazılım devi Microsoft, uzunca bir süredir dünyanın en değerli şirketi konumunda bulunan Apple’ı geride bırakarak zirveyi ele geçirdi. İşte Apple ve Microsoft’tun güncel piyasa değerleri:

Yazılım devi Microsoft, dün piyasaların kapanmasıyla birlikte Apple’ı geride bırakarak dünyanın en değerli şirketi oldu. Bir yıldan uzunca bir süredir dünyanın en değerli şirketi konumunda bulunan Apple ise ikinci sıraya geriledi. Apple’ı Suudi petrol devi Aramco izliyor.

Apple beklentilerin altında kaldı

Bir yıldan uzun süredir dünyanın en değerli şirketi konumunda bulunan Apple’ın birinciliği kaptırmasının yegane sebebi ise tedarik zincirlerinde yaşanan kısıtlamalar oldu. Perşembe günü dördüncü mali çeyrek gelirlerini açıklayan Cupertinolu teknoloji devi, her ürün gamında büyüme kaydetse de Wall Street beklentilerinin gerisinde kaldı. Hal böyle olunca da Apple hisseleri cuma sabahı yaklaşık 4 puan düşüş göstererek, hisse başına 147,10 $’a geriledi. Şirketin piyasa değeri ise 2,43 trilyon $’a düştü.

Konuya ilişkin CNBC’ye konuşan Apple CEO’su Tim Cook, yaşanan tedarik sıkıntıları sebebiyle 6 milyar dolarlık bir gelir kayıplarının olduğunu dile getirdi.

Microsoft ise %22 büyüme bildirerek gelir beklentilerini aştı. Bu da Microsoft hisselerinin 0.9 puan artmasını ve hisse başına fiyatların 327,30 $’a yükselmesini sağlayarak şirketin piyasa değerini 2,45 trilyon $’a çıkardı.

https://www.donanimhaber.com/microsoft-apple-i-gecerek-dunyanin-en-degerli-sirketi-oldu--140934