Dijital Hizmet Vergisi kaldırılıyor

Türkiye ve ABD arasındaki Dijital Hizmet Vergisi tartışması sona erdi. Türkiye’nin uyguladığı yüzde 7,5 oranındaki Dijital Hizmet Vergisi kaldırılacak. OECD’nin yeni kurumlar vergisine uyulacak.

Türkiye’den para kazanan dijital teknoloji şirketlerine yüzde 7,5 oranında Dijital Hizmet Vergisi getirilmiş ve yaklaşık 2 yıl önce yürürlüğe girmiş. Türkiye’nin bu kararına ABD karşı çıkmış ve kaldırılması yönünde baskı uygulamıştı. Misilleme olarak çeşitli ürünlere ek gümrük vergisi getirilmişti. Bugün yaşanan gelişmeyle birlikte Türkiye ve ABD

, Dijital Hizmet Vergisi konusunda anlaşma sağladı. Türkiye, Dijital hizmet Vergisi’ni ABD ise bazı ek gümrük vergilerini kaldıracak.

ABD Hazine Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Türkiye, Dijital Hizmet Vergisi’ni kaldıracak. 2023’ten itibaren dünya genelinde uygulanacak yeni kurumlar vergisi anlaşmasına geçilecek. ABD; Türkiye’nin yanı sıra Avusturya, İngiltere, Fransa, Almanya ve İtalya ile aynı anlaşmayı yaparak bu ülkelerdeki dijital hizmet vergilerini kaldıracak.

https://www.donanimhaber.com/turkiye-geri-adim-atti-dijital-hizmet-vergisi-kaldiriliyor--141871