F1: Ricciardo, Red Bull’un yedek pilotu oldu

Red Bull, Daniel Ricciardo’nun 2023 yılında takımın üçüncü pilotu olacağını açıkladı.

Daniel Ricciardo, Red Bull’un yetiştirdiği genç sürücülerden birisi konumunda yer alsa da, 2018 sonunda Avusturyalı şirketle yollarını ayırdı.

2019 ve 2020 yıllarını Renault’da geçiren Ricciardo, son iki yılda McLaren için yarıştı. Bu süreçte sadece geçen yılki Monza yarışını kazanan Ricciardo, kötü geçen McLaren kariyerinin ardından sezon sonunda İngiliz ekipten ayrıldı.

Sezon sonunda boşa çıkan ve istediği teklifleri alamayan Ricciardo, “kendisini dinlemek amacıyla” yedek pilotluk tekliflerine sıcak bakıyordu. Kendisine hem Mercedes hem de Red Bull teklifte bulundu fakat Avustralyalı sürücünün tercihi eski takımı Red Bull’dan yana oldu.

Red Bull, yaptığı açıklamada “Bu bizim en kötü saklanan sırrımız olabilir fakat söylentiler doğru, Ricciardo evine dönecek ve 2023 için takımın üçüncü sürücüsü olacak” ifadelerini kullandı.

Ricciardo, takıma test ve simülatör anlamında destek verdiği gibi, ticari pazarlama etkinliklerinde de yer alacak.

Bir bakıma işin daha çok arka planında ve ticari kısımda görev alacak. Takımın düzenli yedek pilotunun Liam Lawson olması bekleniyor.

Ricciardo, “Gülümsemem her şeyi anlatıyor. 2023’te Oracle Red Bull Racing’in üçüncü pilotu olarak eve döneceğim için gerçekten çok heyecanlıyım”

https://tr.motorsport.com/f1/news/resmi-ricciardo-2023te-red-bullun-yedek-pilotu-olacak/10404241/