23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun!

Share

23 Nisan, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna giden yolda çok önemli bir kilometre taşıdır. Bu gün, Türk halkının kendi kaderini eline aldığı, bağımsızlık ve egemenlik mücadelesinin sembolüdür. Aynı zamanda, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği bir bayramdır. 23 Nisan, çocukların sevgi, barış ve kardeşlik içinde yaşadığı bir dünya hayalini paylaştığı bir gündür.

23 Nisan kutlama mesajımızda, bu anlamlı günün tarihçesinden bahsetmek istiyoruz. 23 Nisan 1920’de, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Ankara’da açıldı. Bu meclis, Türk halkının milli iradesini temsil eden ve Kurtuluş Savaşı’nı yöneten bir meclisti. Meclisin açılışı, Türk halkının işgalcilere karşı verdiği mücadeleyi taçlandıran bir olaydı. Meclis, Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini attı ve Türk halkının egemenliğini ilan etti.

23 Nisan kutlama mesajımızda, ayrıca bu özel günün çocuklara armağan edilmesinin nedenlerinden de bahsetmek istiyoruz. Atatürk, çocukları Türkiye’nin geleceği olarak görüyordu. Onlara güveniyor ve seviyordu. Çocuklara verdiği önemi şu sözleriyle ifade etmişti: “Küçük hanımlar, küçük beyler… Sizler hepiniz, geleceğin bir gülü, yıldızı, bir bahtının aydınlığısınız. Memleketi asıl aydınlığa boğacak olan sizsiniz.” Atatürk, 23 Nisan’ı çocuklara bayram olarak armağan ederek, onlara büyük bir onur verdi. Aynı zamanda, dünyada çocuklara bayram hediye eden ilk ve tek lider oldu.

23 Nisan kutlama mesajımızda, son olarak bu güzel günü nasıl kutlayacağımızdan da bahsetmek istiyoruz. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda, öncelikle Atatürk’ü ve Kurtuluş Savaşı kahramanlarını saygıyla anmalıyız. Onların bize bıraktığı mirasa sahip çıkmalı ve onların izinden gitmeliyiz. Ayrıca, bu günü çocuklarla birlikte coşkuyla kutlamalıyız. Onlara sevgimizi göstermeli ve onları mutlu etmeliyiz. Çocukların neşesi ve umudu bize de güç verecektir.

Sevgili okurlarımız, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın tüm ülkemize ve dünya çocuklarına hayırlar getirmesini diliyoruz. Bu özel günü kutlarken, bağımsızlığımızın ve egemenliğimizin değerini unutmayalım. Çocuklarımızın da mutlu ve özgür bir gelecek yaşamasını sağlayalım. Hepinize sağlıklı ve huzurlu günler dileriz.

Gürsel Başak

Gürsel Başak, video oyunları oynamayı, televizyon izlemeyi, AI eğitmeyi ve sinemaya gitmeyi seven otuzlarının ortasında bir yaşam formudur. İlham verici ve heyecanlı ama aynı zamanda çok korkak ve biraz dengesiz olabilir. Yaban arılarına alerjisi olan Gürsel biraz kilolu ama bunun dışında kendini oldukça iyi durumda tanımlayan bir şekle sahiptir. Serinletici için başta "İsim, Şehir, Hayvan" köşe yazıları ile "Gürsel'in Mutfağı" yemek tariflerini hazırlayan Gürsel, sınır tanımayan içerik üretici olarak çok da fazla konu ayrımı yapmadan yazar da yazar... Orta sınıf bir mahallede büyüyen Gürsel, annesinin gençken onu sarhoş olan babasıyla bırakarak terk etmesinin şokunu halen üstünden atamadığını, gittiği her ortamda itiraf etmekten asla çekinmez.

You may also like...