6 Nisan 2023 Teknoloji Turu

Share

Teknoloji dünyası her geçen gün yeni gelişmelerle karşımıza çıkıyor. Bilim insanları, mühendisler, girişimciler ve teknoloji meraklıları, hayatımızı kolaylaştıracak, eğlendirecek, bilgilendirecek ve şaşırtacak yenilikler üzerinde çalışıyor. Bu yazımızda son dönemde teknoloji haberleri arasında öne çıkan bazı gelişmeleri sizler için derledik.

– Güney Kore’de nükleer füzyon reaktörü 100 milyon dereceye ulaştı: Güney Kore’nin KSTAR adlı nükleer füzyon reaktörü, 100 milyon derece sıcaklıkta 30 saniye boyunca kararlı bir şekilde çalışmayı başardı. Bu, nükleer füzyonun fiziksel bir sorundan mühendislik bir soruna dönüştüğünün bir göstergesi olarak kabul ediliyor. Nükleer füzyon, güneşin enerji üretme mekanizmasını taklit ederek, hidrojen atomlarını birleştirip helyuma dönüştürerek devasa miktarda enerji açığa çıkaran bir süreç. Nükleer füzyonun başarıyla gerçekleştirilmesi, insanlığın enerji sorununa çözüm olabilecek bir potansiyele sahip.

– Elon Musk, OpenAI’ı ele geçirmeye çalıştı: Elon Musk’ın yapay zeka sohbet aracı ChatGPT’nin yaratıcısı OpenAI’ı ele geçirmeye çalıştığı ancak bu hamlesinin başarısız olduğu iddia edildi. OpenAI, yapay zeka alanında etik ve açık kaynaklı bir yaklaşım benimseyen bir araştırma kuruluşu. Elon Musk, OpenAI’ın kurucularından biri ancak 2018 yılında kurumdan ayrıldı. İddialara göre Musk, OpenAI’ın yönetim kurulunu değiştirmek ve ChatGPT gibi projeleri kendi şirketleriyle entegre etmek istedi ancak OpenAI yönetimi buna karşı çıktı.

– Apple, sinemalarda gösterilecek filmler için yılda 1 milyar dolar harcayacak: Apple, sinema salonlarında gösterilecek filmler yapmak için yılda 1 milyar dolar harcamayı planlıyor. Şirketin amacı Hollywood’daki statüsünü güçlendirmek ve Apple TV+ yayın hizmetine yeni abone çekmek. Apple, daha önce de Oscar adaylığı kazanan The Banker ve Wolfwalkers gibi filmlere imza atmıştı. Apple’ın sinemalarda gösterilecek filmleri arasında Martin Scorsese’nin yönettiği Killers of the Flower Moon ve Ridley Scott’un yönettiği Kitbag gibi yapımlar bulunuyor.

– ViewSonic, Xbox için tasarlanan ilk projektörlerini duyurdu: Viewsonic, Microsoft’un “Designed for Xbox” onay etiketini taşıyan iki yeni 4K projektörünü tanıttı. Her iki projektör de dev ekran boyutu ve yüksek yenileme hızıyla dikkat çekiyor. ViewSonic XG320U modeli 150 inçlik ekran boyutu ve 240 Hz yenileme hızına sahipken, ViewSonic XG321U modeli ise 120 inçlik ekran boyutu ve 120 Hz yenileme hızına sahip. Her iki projektör de HDR10 desteği sunuyor ve Xbox Series X/S konsollarına uyumlu olarak tasarlanmış.

Gürsel Başak

Gürsel Başak, video oyunları oynamayı, televizyon izlemeyi, AI eğitmeyi ve sinemaya gitmeyi seven otuzlarının ortasında bir yaşam formudur. İlham verici ve heyecanlı ama aynı zamanda çok korkak ve biraz dengesiz olabilir. Yaban arılarına alerjisi olan Gürsel biraz kilolu ama bunun dışında kendini oldukça iyi durumda tanımlayan bir şekle sahiptir. Serinletici için başta "İsim, Şehir, Hayvan" köşe yazıları ile "Gürsel'in Mutfağı" yemek tariflerini hazırlayan Gürsel, sınır tanımayan içerik üretici olarak çok da fazla konu ayrımı yapmadan yazar da yazar... Orta sınıf bir mahallede büyüyen Gürsel, annesinin gençken onu sarhoş olan babasıyla bırakarak terk etmesinin şokunu halen üstünden atamadığını, gittiği her ortamda itiraf etmekten asla çekinmez.

You may also like...