ABD’de polis ücretsiz AirTag dağıtıyor

Share

ABD’nin New York şehrinde yaşayan Kia ve Hyundai sahipleri için güzel bir haber var. Şehir polisi, araç hırsızlıklarını önlemek için sürücülere ücretsiz Apple AirTag takip cihazı dağıtacak.

Bu kampanya, son zamanlarda sosyal medyada viral olan “Kia Boyz” adlı bir grup tarafından yayınlanan videoların ardından başlatıldı. Bu videolarda, Kia ve Hyundai marka araçların anahtarsız olarak nasıl çalıştırılabileceği ve çalınabileceği gösteriliyordu.

Bu videolar nedeniyle, 2023 yılının başından bu yana New York’ta 966 Kia ve Hyundai aracı çalındı. Bu sayı, geçen yılın tamamında çalınan 819 aracın çok üzerinde.

New York Belediye Başkanı Eric Adams, pazar günü yaptığı basın toplantısında, “Şu anda yaşananlar doğrudan sosyal medyadaki içerikle ilgili” dedi ve sürücülere araçlarını korumak için modern teknolojiyi kullanmalarını tavsiye etti.

Apple AirTag, kaybolan eşyaların yerini bulmak için kullanılan küçük ve akıllı bir cihazdır. Araçlara takılması halinde, çalınması durumunda Bul uygulaması ile aracın konumunu haritada gösterir. Ayrıca, AirTag’in yerleşik hoparlöründen bir ses çalarak aracın yerini duyurur.

New York Polis Departmanı (NYPD), 500 adet ücretsiz Apple AirTag dağıtacağını duyurdu. Bu cihazları almak isteyen sürücülerin NYPD’nin web sitesinden kayıt olmaları gerekiyor. Kayıt işlemi 5 Mayıs’ta başlayacak ve stoklar tükendiğinde sona erecek.

Öktem Ersoy

Her gün, Star Wars yaşam türlerini bir gün tüm evrende görme ütopyasıyla uyanan Öktem tam bir teknoloji aşığı. iOS, Android gibi taraf tutmalardan uzak kalarak 1 ve 0'lardan oluşan dünyanın tamamını kollarını açarak kucaklayan Öktem Ersoy, Serinletici'de F1 ve teknoloji editörlüğü yapıyor.

You may also like...