Akaryakıtta tek fiyat dönemi başladı

Share

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından yapılan açıklamaya göre, bugün itibariyle akaryakıtta tek fiyat uygulaması devreye giriyor. Bu yeni düzenleme ile birlikte, dağıtıcı lisansı sahipleri farklılaştırılmış akaryakıt satışlarına devam edebilecekler, ancak bu farklılıklar akaryakıtın fiyatını etkilemeyecek.

Hizmet ve Kalite Standartları

EPDK’nın açıklamasında, Türkiye genelinde yaklaşık 13 bin bayi aracılığıyla tüketicilerin akaryakıt ihtiyaçlarının en yüksek hizmet ve kalite standartlarıyla karşılandığı vurgulandı. Akaryakıt Kalite İzleme Sistemi sayesinde bayilerde ve Depo Akaryakıt Kalite İzleme Sistemi ile de dolum terminallerinde kalite denetimi kesintisiz olarak sürdürülmekte.

Katkı Maddeleri ve Düzenlemeler

EPDK, dağıtıcı lisansı sahiplerinin, akaryakıtın özelliklerini iyileştirmek amacıyla yüzde 0,5’i geçmemek kaydıyla çeşitli katkı maddelerini ürüne ekleyebileceğini belirtti. Bu katkı maddelerinin kullanımı için dağıtıcıların EPDK’yi bilgilendirme ve gerekli izinleri alma yükümlülüklerinde herhangi bir değişiklik olmadığını da ekledi.

Yeni Düzenlemenin Amacı

Yeni düzenleme, tüketicilerin akaryakıt alımlarında fiyat farklılıklarından kaynaklanan kafa karışıklığını ortadan kaldırmayı amaçlıyor. Tüm bayilerde aynı fiyat üzerinden satış yapılacak olması, rekabetin kalite ve hizmet üzerinden devam etmesini sağlayacak.

Kalite Denetimleri

EPDK’nın açıklamasında ayrıca, Akaryakıt Kalite İzleme Sistemi’nin bayilerde ve dolum terminallerinde kalite denetimlerinin aralıksız sürdüğüne dikkat çekildi. Bu sistem sayesinde, tüketicilere sunulan akaryakıtın kalitesinin sürekli olarak yüksek tutulduğu belirtildi.

Bu yeni düzenlemenin, tüketicilerin akaryakıt alımlarında daha şeffaf ve güvenilir bir ortam oluşturması bekleniyor. Dağıtıcı firmalar ise hizmet kalitelerini artırarak rekabette öne çıkmayı hedefliyor.

Doğan Kanzuk

İş dünyasının deneyimli ismi Doğan Kanzuk, kendine ayırdığı zamandan biraz daha feragat edip ekonomi, para, iş dünyası ve profesyonel hayata dair pek çok şeyi Serinletici penceresinden takipçilerine ulaştırıyor.

You may also like...