Android 14, iPhone gibi pil sağlığınızı gösterecek

Share

Akıllı telefonunuzun pil ömrü, kullanım alışkanlıklarınıza ve şarj sıklığınıza bağlı olarak zamanla azalır. Peki pil sağlığınızın ne durumda olduğunu nasıl öğrenebilirsiniz? Android 14 ile birlikte bu sorunun cevabı daha kolay olacak.

Google, Android 14 beta 2 sürümünde yeni BatteryHealth API’lerini tanıttı. Bu API’ler sayesinde, telefonunuz pil sağlığı hakkında daha ayrıntılı bilgiler sunabilecek. Örneğin, bataryanızın kaç şarj döngüsü geçirdiği, ne kadar kapasite kaldığı, ne zaman üretildiği ve ilk kullanıldığı gibi verileri görebileceksiniz.

Bu özellik şimdilik sadece Pixel cihazlarda çalışıyor ancak Android 14 güncellemesini alacak diğer marka ve modellerde de kullanılabilir olması bekleniyor. Samsung, Xiaomi ve diğer üreticiler de kendi arayüzlerinde pil sağlığı bilgilerini göstermek için bu API’leri kullanabilir.

Android 14 ile pil sağlığınızı takip etmek ve gerektiğinde değiştirmek daha kolay olacak. Böylece telefonunuzun performansından ve dayanıklılığından ödün vermeden kullanmaya devam edebileceksiniz.

Emre Kalkan

Serinletici idari işler yöneticisi ve teknoloji editörü Emre, mobil cihazlara ve donanımlara oldukça ilgili ve konsol oyunları olmadan yaşayamayacağına inananlardan. Türkiye'de VR'ın da öncülerinden olan Emre, bilgisayar programcılığı mezunu.

You may also like...