Android cihazlarda konuma dayalı bildirimler kaldırılıyor

Android işletim sistemi her yeni sürümde birçok yeni özellik ile donatılırken, zamanla bazı özellikler kullanıcılar tarafından ilgi görmeyebiliyor veya amacı dışında kullanılmaya başlanıyor. Birkaç yıl önce kullanıma sunulan Nearby Notifications özelliği bunlardan birisi.

Google, Nearby Notifications özelliğini sonlandırıyor!

2015 yılında kullanıma sunulan bu servis ile Google’ın amacı, geliştiricilere konum tabanlı bilgiler sunarak kullanıcılara yardımcı olmaktı. Örneğin, bulunduğunuz yerden geçen otobüslerin saatleri veya en yakın ücretsiz Wi-Fi noktası gibi bilgiler doğrudan kullanıcıya sunulabiliyor.

Google’ın siz sormadan bilgi vermeyi amaçlayan bu servisi, maalesef spam gibi kötüye kullanımı hedefleyen kişilerin eline düştü. Kullanıcılara konum ile ilgili bilgilerin aksine, istenmeyen gereksiz bilgilerin sunulması büyük bir rahatsızlığa neden oldu.

6 Aralık itibariyle bu servisi sonlandırarak, Android işletim sisteminde bir dönemi kapatan Google, kötü bir kullanıcı deneyimine yol açtığını kabul etti. Android Pie sürümünde benzer bir özellik daha kullanıma sunulduğu için geliştiricilerin bu özelliği incelemeleri tavsiye ediliyor.

Shiftdelete