Apple Car projesi iptal edildi

Share

Teknoloji devi Apple, uzun bir süredir gizemle çevrili olan elektrikli otomobil projesi “Project Titan”ı durdurma kararı aldı. Salı günü, şirketin baş işletme sorumlusu Jeff Williams ve projeden sorumlu başkan yardımcısı Kevin Lynch, çalışanlara projenin durdurulduğunu duyurarak, ekibin 2000 kişilik bir kısmının yapay zeka çalışmalarına yönlendirileceğini belirttiler. Ancak, projenin iptali sonrasında işten çıkarmaların yaşanabileceği ifade ediliyor, ancak bu sayının henüz net olmadığı kaydedildi.

Bloomberg’in haberine göre, Apple’ın uzun süredir üzerinde çalıştığı otomobil projesi, içindeki sorunlar ve belirsizliklere rağmen hâlâ devam ediyormuş gibi gözüküyordu. Bu ayın başlarında, Apple’ın otonom sürüş teknolojisi kullanılarak 2023’te 70 bin kilometrelik bir yol kat ettiğine dair haberler yayımlanmıştı. Ancak, son gelen bilgilere göre, şirket bu projeyi durdurma kararı aldı.

Apple’ın Project Titan adlı gizli otomobil projesiyle ilgili spekülasyonlar ilk olarak 2015 yılında ortaya çıkmıştı. Proje, Tesla’nın eski Autopilot yazılım direktörü dahil bir dizi önemli ismin katılımıyla büyük bir heyecan yaratmıştı. Ancak yıllar içinde, proje çeşitli engellerle karşılaşarak zorlu bir süreçten geçti.

The Information’ın 2022’deki haberine göre, projede sürekli değişen planlar, personel değişiklikleri ve şirket içinde projeyle ilgili şüpheler gibi sorunlar ortaya çıktı. Başlangıçta 100 bin doların altında bir fiyatla satılacağı söylenen otomobilin, beklenen gelişmiş otonom sürüş yetenekleriyle gelmeyeceği de başka bir raporda ortaya kondu.

Görünüşe göre, Apple, otomobil projesinin çıkmaza girdiğini fark ederek kaynaklarını ve odak noktasını yapay zekaya yönlendirmeye karar verdi. Şirketin, Ajax adını taşıyan kendi yapay zeka modelini eğitmek için büyük miktarda kaynak harcadığı bildiriliyor. Apple CEO’su Tim Cook, yakın zamanda şirketin üretken yapay zeka modelini bu yılın sonlarında piyasaya süreceğini doğruladı.

Gürsel Başak

Gürsel Başak, video oyunları oynamayı, televizyon izlemeyi, AI eğitmeyi ve sinemaya gitmeyi seven otuzlarının ortasında bir yaşam formudur. İlham verici ve heyecanlı ama aynı zamanda çok korkak ve biraz dengesiz olabilir. Yaban arılarına alerjisi olan Gürsel biraz kilolu ama bunun dışında kendini oldukça iyi durumda tanımlayan bir şekle sahiptir. Serinletici için başta "İsim, Şehir, Hayvan" köşe yazıları ile "Gürsel'in Mutfağı" yemek tariflerini hazırlayan Gürsel, sınır tanımayan içerik üretici olarak çok da fazla konu ayrımı yapmadan yazar da yazar... Orta sınıf bir mahallede büyüyen Gürsel, annesinin gençken onu sarhoş olan babasıyla bırakarak terk etmesinin şokunu halen üstünden atamadığını, gittiği her ortamda itiraf etmekten asla çekinmez.

You may also like...