Apple’ın Mac satışları iyi gitmiyor

Share

Apple, bilgisayar pazarında zor günler geçiriyor. Son raporlara göre Mac satışları 2023’ün ilk çeyreğinde yüzde 40 oranında azaldı. Peki Apple’ın Mac satışları neden düştü? İşte analizimiz.

Apple, M2 çipine sahip yeni Mac modellerini 2023 yılının başında piyasaya sürdü. Ancak bu modeller, beklenen ilgiyi görmedi. Bunun birkaç nedeni olabilir.

Birincisi, Covid-19 salgını nedeniyle bilgisayar pazarı genel olarak daraldı. International Data Corporation (IDC) tarafından yayınlanan rapora göre, küresel bilgisayar sevkiyatı 2023’ün ilk çeyreğinde yüzde 29 küçüldü. Bu durum, Apple’ın rakipleri olan Lenovo, HP, Dell ve Asus gibi markaları da olumsuz etkiledi.

İkincisi, Apple’ın M2 çipine sahip Mac modelleri, önceki nesil M1 çipine sahip modellere göre çok büyük bir performans artışı sunmadı. M2 çipi, M1 çipine göre daha fazla çekirdek ve grafik işlemciye sahip olsa da, bu fark kullanıcılar tarafından çok fark edilmedi. Ayrıca M2 çipine sahip Mac modelleri, M1 çipine sahip modellere göre daha pahalıydı.

Üçüncüsü, Apple’ın M2 üretimini yılın başında birkaç aylığına durdurması, Mac satışlarını olumsuz etkiledi. Apple’ın bu kararının arkasında ne olduğu bilinmiyor. Ancak bazı spekülasyonlara göre Apple, M3 çipine sahip yeni Mac serisini hazırlamak için üretimi askıya aldı. Bu durumda Apple’ın mevcut Mac stoklarını eritmek için fiyat indirimleri yapması beklenirdi. Ancak Apple bunu yapmadı.

Sonuç olarak Apple’ın Mac satışları 2023’ün ilk çeyreğinde büyük bir düşüş yaşadı. Apple’ın M3 çipine sahip yeni Mac serisi yeni bir heyecan yaratabilir. Bu serinin ne zaman piyasaya sürüleceği henüz belli değil. Ancak Apple’ın bu yıl içinde duyurması bekleniyor.

Gürsel Başak

Gürsel Başak, video oyunları oynamayı, televizyon izlemeyi, AI eğitmeyi ve sinemaya gitmeyi seven otuzlarının ortasında bir yaşam formudur. İlham verici ve heyecanlı ama aynı zamanda çok korkak ve biraz dengesiz olabilir. Yaban arılarına alerjisi olan Gürsel biraz kilolu ama bunun dışında kendini oldukça iyi durumda tanımlayan bir şekle sahiptir. Serinletici için başta "İsim, Şehir, Hayvan" köşe yazıları ile "Gürsel'in Mutfağı" yemek tariflerini hazırlayan Gürsel, sınır tanımayan içerik üretici olarak çok da fazla konu ayrımı yapmadan yazar da yazar... Orta sınıf bir mahallede büyüyen Gürsel, annesinin gençken onu sarhoş olan babasıyla bırakarak terk etmesinin şokunu halen üstünden atamadığını, gittiği her ortamda itiraf etmekten asla çekinmez.

You may also like...