Apple, Mac’lerin yetkisiz onarımını engelliyor

2018 MacBook Pro ve iMac Pro’daki yeni T2 yongası aracılığıyla Apple’ın yetkisiz üçüncü taraf Mac onarımlarını engellediği tespit edildi. Apple’ın cihazlarına tescilli Sistem Yapılandırma yazılımı kullanılmadan onarım yapılması durumunda onları çalışmaz hale getiren yeni yazılım kilitleri yerleştirdiği saptandı.

Apple’ın yakın zamanda güncellediği bir onarım kılavuzunu Apple Premium Reseller’e gönderdiği ve T2 güvenlik yongasına sahip bir Mac modelinin bu onarım kılavuzu kapsamında olduğu belirtiliyor.

Kılavuzda Apple, kendisine ait AST 2 Sistem Yapılandırma yazılımının onarımı yapılan cihazlarda çalıştırılıncaya kadar donanım onarım işlemlerinin tamamlanmadığını belirtiyor. Yani söz konusu yazılım çalıştırılmazsa onarımı yapılan cihaz çalışmaz hale geliyor. Apple, bu şekilde yetkisiz onarımların önüne geçmeyi hedefliyor.

Apple’ın Sistem Yapılandırma yazılımı, cihazların donanım ve yazılımını hızlı bir şekilde sağlık kontrolünden geçiren “Mac Kaynak Müfettişi” adı verilen bir araca sahip. Bu araç cihazlardaki soğutma sistemini, ekran ve bellek gibi donanım parçalarını hızlıca kontrol ediyor ve onarım sonrası her şeyin çalışır vaziyette olduğunu doğruluyor.

Apple, yeni onarım kılavuzunun MacBook Pro modelleri için geçerli olduğunu söylüyor. MacBook Pro’ların ekran aksamı, Logic Board’u, üst kasası ve Touch ID kartının onarımı sonrasında Sistem Yapılandırma Yazılımı kullanılıyor. iMac Pro için ise Logic Board veya depolama biriminin değiştirilmesi durumunda Sistem Yapılandırma yazılımı kullanılıyor.

Şu anda iMac Pro ve 2018 MacBook Pro bu güvenlik yongasına sahip iki Mac modeli. Gelecekteki Mac modellerinde de T2 yongasına yer verilmesi bekleniyor.

Sihirli Elma