Barcelona’da Terör Saldırısı: 12 Ölü, 80 Yaralı

Share

 

İspanya’nın Barcelona kenti, terör saldırısının hedefi oldu. Şehrin en turistik bölgelerinden La Rambla’da beyaz bir kamyonet kalabalığa daldı. Kamyonetin, ‘sekiz’ şeklinde ilerleyerek çok sayıda kişiye çarptığı bildirildi. Olayın ardından iki terörist, saldırının gerçekleştiği alana çok yakın bir konumda bulunan bir Türk restoranına girdiği bildirildi. Terör örgütü IŞİD, bir açıklama yaparak saldırıyı üstlendiğini duyurdu.

Konuya ilişkin bir basın açıklaması yapan Katalan yönetimi, saldırıda 12 kişinin yaşamını yitirdiğini, 80 kişinin yaralandığını duyurdu. Saldırı ile ilgili 2 kişi gözaltına alındı.

Terör saldırısı için iki farklı minibüsün kiralandığı ancak birinin kullanıldığı belirtilirken, saldırıyla ilişkili olarak ikinci bir kamyonetin de Katalonya’nın küçük bir kasabası olan Vic’te ele geçirildiği ifade edildi.

Restorana silahlı baskın

El Periodico gazetesi, La Boqueria Market bölgesinde silahlı iki şüphelinin minibüs saldırısının ardından bastığı bardan silah seslerinin yükseldiğini duyurdu.

Resmi Katalan televizyonu, ayrıca, silahlı birkaç kişinin Las Ramblas’taki Bar Luna de Estambul isimli bir Türk restoranına girdiğini ve kendilerini içeriye kapattıklarını aktardı.

Polis yaklaşık 4 saat süren pazarlığın ardından iki şüpheliyi gözaltına aldı.

Barcelona polisi: Olay terör saldırısı

Barcelona saldırı

Barcelona polisinden yapılan açıklamada, olayın terör saldırısı olduğu duyuruldu.

IŞİD üstlendi

Terör örgütü IŞİD, yayın organı Amak aracılığıyla saldırıyı üstlendi.

Polis sokağa çıkılmaması çağrısı yaptı

Saldırı büyük bir paniğe neden olurken polis, yeni bir saldırı ihtimaline karşı sokaklarda bulunan kişilerin evlerine dönemesi çağrısı yaptı. Barcelona polisinin çevredekileri bölgeden uzak durmaları konusunda uyardığı da belirtildi.

Saldırının ardından şehirdeki bütün metro hatları da kapatıldı.

İspanya Başbakanı: Öncelik yaralılara verilmeli

Yerel otoritelerle temas kuran İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, önceliğin yaralılara verilmesini söyledi.

Barcelona Belediyesi’ne bağlı Acil Durum Birimi ise Twitter’dan “insanların iyi olduklarını ailelerine sosyal medyadan duyurmasını, böylelikle telefon hatlarının çökmesinin önlenebileceğini” aktardı.

Facebook ise acil durumlar için hazırladığı güvenlik butonu uygulamasını devreye soktu.

Sosyal medyada yardım kampanyaları

Barcelona yaralı

Saldırıdan etkilenen, evlerine ya da kaldıkları otellere ulaşamayan kişilere yardım için sosyal medyada yardım kampanyaları başladı.

Mağdurlara evlerini açmak isteyen, kan bağışında bulunabilecek ya da ulaşım sağlayabilecek Barcelonalılar, Facebook üzerinden yardım öneriyor.

Görgü tanıkları yaşananları anlattı

Görgü tanığı Burhan Can,”Çok sayıda yaralı var. Metro istasyonun yakınında gerçekleşti. Yaralıların arasında çocuklar da var. Kimse dükkanlardan çıkamıyor. Minibüs saldırganı olay yerinden uzaklaştı” dedi.

CNN Türk canlı yayına bağlanan bir diğer görgü tanığı Selçuk Baki ise, “Katalonya meydanı buranın çok işlek bölgesi. İnsanların yürüdüğü bölgeye araçla eziyorlar. Restoranla alakalı yazılar geçiyor haberlerde. Oraya yaklaşılmasına izin verilmiyor. Minibüs saldırısı yaşanan yerle Türk restoranı arasındaki mesafe yaklaşık 500 metre. Metrolar çalışmıyor. Merkeze çıkan tüm yollar tutulmuş durumda” diye konuştu. Görgü tanığı Yunus Emre Erbaş, ise saldırgana ait olduğu düşünülen bir İspanyol pasaportunun bulunduğunu aktardı.

“Turistler buraya uğramadan gitmez”

Saldırı harita

La Rambla’nın yaklaşık 400 metre uzağında oturan Cem Abanazir BBC’ye verdiği demeçte “Polis ve ambulans sesleri gelene kadar bir olay yaşandığını anlamadım. Mahallede sıkça olur. Çatışma sesi duymadım. Kız arkadaşım arayınca haberim oldu, televizyonu açtım. Siren sesleri öncesi derin bir sessizlik vardı. Sanırım bu insanların çok korktuğunu gösteriyor. La Rambla Barcelona’nın İstiklal Caddesi gibidir. Barcelona’ya gelen turistler buraya uğramazsa olmaz” dedi.

“Herkes saklanmak için koştu”

20 yaşındaki Marc Esparcia adlı bir görgü tanığı BBC’ye olayı şöyle anlattı:

“Herkes saklanmak için koştu. Çok sayıda insan vardı, alanda çok sayıda aile vardı. Burası Barcelona’nın en çok ziyaret edilen alanlarından biri.

“Sanırım (araç) birkaç kişiye çarptı, çok korkunçtu. Büyük bir panik vardı.”

Kaçanlar

Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan Barcelona açıklaması

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Barcelona’da yapılan terör saldırılarının en güçlü şekilde lanetlendiği ifade edildi.

Bakanlığın açıklamasında şunlar kaydedildi:

“Terör belasının gaddar yüzünü bir kez daha ortaya seren ve tüm insanlığı hedef alan bu menfur saldırılar sonucunda hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı ve sabır, yaralananlara acil şifalar diliyoruz. Dostumuz ve müttefikimiz İspanya’yla terörizme karşı mücadelede dayanışma içinde olduğumuzu ve gerekli her türlü desteği vermeye devam edeceğimizi bir kez daha yineliyoruz.”

Trump’tan mesaj: Sizi seviyoruz

ABD Başkanı Donald Trump, Barcelona’daki saldırıya ilişkin Twitter’dan paylaştığı mesajda “Birleşik Devletler İspanya Barcelona’daki terör saldırısını kınıyor. Yardım etmek için elimizden geleni yapacağız. Sert ve güçlü olun, sizi seviyoruz!” ifadelerini kullandı.

T24, BBC

Sema Doğan

Akdeniz Üniversitesi İktisat Bölümü'nden mezun olan Sema, İzmir'de özel bir şirkette danışman olarak çalışıyor. Konu film olduğunda izleyicilikten yorumlamaya her alanda heyecanına engel olamayan Sema'yı arkadaşları "Film Girl" olarak anıyor. Bununla birlikte teknolojiye büyük ilgi duyan Sema, Serinletici için kültür-sanat, yaşam ve teknoloji içerikleri sağlıyor.

You may also like...