‘Black Mirror: Bandersnatch’ radarımızda

Share

Black Mirror dizisi insanoğlunun ne denli duyarsız, bencil, teknoloji bağımlısı, korkunç bir yaratığa dönüştüğünü acı bir şekilde gözler önüne serdi. Bandersnatch bölümü ise her birimizin nasıl da kontrol hastası bireylerden ibaret olduğumuzu evlere şenlik bir şekilde anlatıyor.

Bandersnatch, konusu ve öykünün ilerleyişi bakımından biraz yavan. Bu derinlikte bir konuyu tek bir bölüme sığdırmaya çalıştıkları için pek çok şey havada kalıyor. Belki bu da biz modern insanların yarım yamalak işlerine ve ilişkilerine bir atıf olarak düşünülmüş olabilir. Açıkçası dizinin sonunda ‘nasıl böyle bitebilir’ düşüncesi birçok kişinin ilk aklına gelen soru oldu.

black mirror bandersnatch final ile ilgili görsel sonucu

Bunun yanı sıra Black Mirror’ın beslendiği insanların çirkin yüzü, bu bölümde de kendini gösteriyor. Mesela birini öldürmek ya da intiharına sebep olmak bir kumanda tuşundan ibaret. Tamamiyle bir eğlence aracı. İnsanların zihninde gizli kalmış o hayvansal güdüleri tetiklemek için birebir.

‘Karşındaki kişinin kaderi sizin elinizde’ düşüncesini zihnimize sızdırırken bir yandan da ‘olacak olana gelemezsin’ mottosuyla tüm uğraşların boşuna olduğunu görmemizi sağlıyor bölüm sona ererken.

Bandersnatch, tek bir bölüm için kendisine çok fazla tema ve ders seçmesi sebebiyle gereksiz bir akıl karmaşasına neden oluyor. Özetle en iyi Black Mirror bölümü olmadığını söyleyebiliriz.

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümü mezunu olan Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Neval, Serinletici'de kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor.

You may also like...