BYD, Çin otomobil pazarında Volkswagen’i geride bıraktı

Share

Çin otomobil endüstrisi, büyük bir dönüşüm geçirirken, BYD (Build Your Dreams) adlı otomobil üreticisi, 15 yıldır en çok satan marka olan Volkswagen’i geride bırakarak Çin’in lider otomobil markası oldu. Çin Binek Araç Birliği’nin verilerine göre, BYD geçen yıl Çin’de 2,57 milyon otomobil satarak büyük bir başarı elde etti. BYD’nin satışları %43’lük bir artış gösterdi ve Çin pazarındaki payı %12’ye yükseldi.

Volkswagen ise Çin’deki elektrikli araç teslimatlarını %23,2 artırarak 191.800 adete ulaştı. Ancak, toplam satışlarda %0.2’lik bir azalma yaşandı ve 2,23 milyon adede gerileyerek pazar payı %10.27 olarak belirlendi. BYD’nin başarısı, özellikle elektrikli araç segmentinde elde ettiği büyük satışlarla dikkat çekiyor. Geçen yıl BYD, küresel olarak 1,6 milyon tamamen elektrikli araç satarak, bu alanda lider olan Tesla’nın ardından ikinci sıraya yerleşti. BYD’nin tamamen elektrikli ve fişli hibrit otomobil satışları toplamda 3 milyon adedi aştı.

BYD’nin başarısının arkasında, Çin’in hızla büyüyen elektrikli araç pazarına odaklanması ve yenilikçi modeller sunması bulunuyor. 2022’ye göre satışlarında %62’lik devasa bir büyüme kaydeden BYD, geçen yılın ilk yarısında kârını üç katına çıkararak 1,5 milyar dolarlık bir kâr elde etti.

Çin Otomobil Üreticileri Birliği’nin verilerine göre, Çinli otomobil üreticileri geçen yıl toplamda 9,4 milyon elektrikli ve hibrit araç satarak 2022’ye göre önemli bir artış kaydetti. Elektrikli araç satışlarının 2024’te 11,5 milyona çıkması bekleniyor, bu da Çin’in otomobil endüstrisindeki elektrifikasyon trendinin ne kadar hızlı ilerlediğini gösteriyor.

Doğan Kanzuk

İş dünyasının deneyimli ismi Doğan Kanzuk, kendine ayırdığı zamandan biraz daha feragat edip ekonomi, para, iş dünyası ve profesyonel hayata dair pek çok şeyi Serinletici penceresinden takipçilerine ulaştırıyor.

You may also like...