E-scooter’ları yasaklayan ilk şehir Paris oldu

Share

Paris’te e-scooter’ların yasaklanması, halkın büyük çoğunluğunun desteğini aldı. Referandumda oy verenlerin yüzde 88’i, elektrikli araçların şehirdeki trafik ve güvenlik sorunlarını artırdığını düşünüyor.

Referandum, Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo’nun girişimiyle düzenlendi. Hidalgo, e-scooter’ların çevre dostu bir ulaşım seçeneği olmadığını ve kaldırımları işgal ettiğini söyledi.

E-scooter’ların yasaklanması kararı, Fransa’da bir ilk olacak. Şu anda Paris’te 15 binden fazla e-scooter bulunuyor ve bunların 3 bini belediyeye ait.

E-scooter kiralama şirketleri ise karara tepkili. Bazı şirketler, yasaklamanın haksız ve anayasaya aykırı olduğunu iddia ederek dava açmayı planlıyor.

E-scooter’ların yasaklanması kararı, 1 Temmuz 2023’te yürürlüğe girecek. Bu tarihten sonra e-scooter kullananlar 135 euro para cezasına çarptırılacak.

Sema Doğan

Akdeniz Üniversitesi İktisat Bölümü'nden mezun olan Sema, İzmir'de özel bir şirkette danışman olarak çalışıyor. Konu film olduğunda izleyicilikten yorumlamaya her alanda heyecanına engel olamayan Sema'yı arkadaşları "Film Girl" olarak anıyor. Bununla birlikte teknolojiye büyük ilgi duyan Sema, Serinletici için kültür-sanat, yaşam ve teknoloji içerikleri sağlıyor.

You may also like...