Ed Sheeran, tanık kürsüsünde gitar çaldı

Share

İngiliz pop yıldızı Ed Sheeran, 2014 yılında çıkardığı “Thinking Out Loud” şarkısının Marvin Gaye’in 1973’te yayınladığı “Let’s Get It On” şarkısından kopyalandığı iddiasıyla açılan davada kendini savundu.

Perşembe günü New York’ta görülen duruşmada tanık olarak ifade veren Sheeran, “Thinking Out Loud” şarkısının Gaye’in şarkısıyla hiçbir ilgisi olmadığını söyledi.

Sheeran, şarkıyı dedesinin ölümünden sonra yeni bir aşka yelken açtığı sırada arkadaşı Amy Wadge ile birlikte yazdığını anlattı.

“Büyükannemle büyükbabamın arasındaki aşktan esinlendim” diyen Sheeran, Wadge’in evinde gitar çaldığı sırada duyduğu akor dizisini kullanarak şarkının temelini oluşturduklarını belirtti.

Sheeran, mahkeme salonunda gitarını eline alarak şarkının akorlarını çaldı ve ilk sözlerini söyledi.

Gaye’in şarkının ortak yazarlarından Ed Townsend’in mirasçıları, Sheeran’ın şarkıyı izinsiz kullandığını ve telif hakkı gelirlerini paylaşması gerektiğini savunuyor.

Davacıların avukatı Ben Crump, Sheeran’ın konserlerinde iki şarkıyı birleştirerek söylediği bir videoyu “itiraf” olarak nitelendirdi.

Sheeran ise buna karşılık “Çoğu pop şarkısı başka bir pop şarkısı üzerine oturabilir… Let it Be’den No Woman No Cry’a geçip geri dönebilirsiniz” dedi ve Beatles ile Bob Marley’in şarkılarını örnek gösterdi.

Sheeran’ın avukatı Ilene S Farkas ise mahkemeye “Davacılar bu ortak müzikal unsurlara sahip olamaz… Kimse temel müzikal yapı taşlarına sahip olamaz” dedi.

Sheeran’ın ekibi daha önce yazılı bir dilekçede de “İki şarkı da herkesin kullanımına açık olan benzer ve korunamaz bir akor dizisini paylaşıyor” demişti.

Townsend’in kızı Kathryn Griffin Townsend ise tanık olarak babasının mirasını korumak istediğini ancak davanın isteksizce açtığını söyledi. Townsend, Sheeran’ın “büyük bir sanatçı ve büyük bir geleceği olan biri” olduğunu da ekledi.

Davacıların tuttuğu bir müzikolog iki şarkının akorlarının “neredeyse değiştirilebilir” olduğunu ancak biraz farklı olduğunu kabul etti. Sheeran’ın tuttuğu bir müzikolog ise akor dizisinin eşsiz olmadığını ve Donovan ve the Seekers gibi sanatçıların şarkılarında da kullanıldığını belirtti.

Duruşma önümüzdeki hafta devam edecek.

Sema Doğan

Akdeniz Üniversitesi İktisat Bölümü'nden mezun olan Sema, İzmir'de özel bir şirkette danışman olarak çalışıyor. Konu film olduğunda izleyicilikten yorumlamaya her alanda heyecanına engel olamayan Sema'yı arkadaşları "Film Girl" olarak anıyor. Bununla birlikte teknolojiye büyük ilgi duyan Sema, Serinletici için kültür-sanat, yaşam ve teknoloji içerikleri sağlıyor.

You may also like...