Elite Arka Sıradakiler – Abril Zamora

Netflix’de en çok seyredilen dizilerden birisi olan Elite’e başka bir gözle bakmaya hazır mısınız? Kitapta dizideki karakterler de mevcut. Ancak onları arka sıralarda olan dört kişi üzerinden yeniden tanıyacaksınız.

Diziyi izlediyseniz ana karakterlerin kimler olduğunu ve olayların onların hayatları üzerinden ilerlediğini biliyorsunuzdur. Kitapta ise ana karakterler arka sıralarda oturan -daha az popüler olan- dört kişi. Paula, Melena, Janine ve Gorka…

“Bazen kendini anlatmak zordur, o güne dek edinilmiş, alışılagelmiş kusurlar ayak bağı olur insana. Bizden söylememiz beklenen şeyleri söyler, içine düştüğümüz kalıpların dışına çıkamayız. Ama o kalıplar değişir zamanla, değişmelidir.”

Las Encinas lisesinde zengin kesimdeki kişilerin çocukları okuyordu. Fakat onlar da kendi içlerinde bir hiyerarşi yaratmış, yazılı olmayan kurallara göre bir düzen oluşturmuştur. Bu düzende dışlanan dört kişinin Marina’nın cinayetinden önce yaşadıklarına tanık olacaksınız.

Okulda işlenen cinayet ile her şey değişmiş, okuldaki herkes sorguya alınmış. Bu sorgular yapılırken müfettişin eline bir günlük geçer. Bu günlüğün kimin yazdığı belli değildir ancak Marina’ya olan nefreti her sayfada kendisini göstermektedir. Müfettiş de bu günlüğün peşinden giderken bazı gerçekler de gün yüzüne çıkacaktır.

Aşk, entrika ve sırların iç içe olduğu bir kitap. Kitapta +18 içerikler mevcut. Dizisini izlediyseniz dizinin sonlarında ters köşe olduğunu bilirsiniz. Kitapta da ters köşe olması benim hoşuma gitti. Kitapta hoşuma giden bir diğer kısım da karakterlerin iç seslerine -düşünecelerine- de yer verilmesi oldu. Bu sayede karakterlerin bazı davranışları neden yaptıklarını daha iyi anladım. Diziyi izlediğim için katilin kim olduğunu biliyordum, bu yüzden kitapta beni ilgilendiren diğerlerine göre sönük olan dört karakterin yaşadıkları oldu.

Kitap genel hatları ile birinci sezon sırasında yaşanılanları anlatıyor. Dizi dört sezon olduğu için bende devam kitabı olacakmış hissi uyandırdı.

Elite dizisini seviyorsanız kitabı da seversiniz.

“Çözüm insanın gözü önünde durur bazen.”

“Bir sürü saçmalıktan ve aptal saptal imalardan ibaret olan sohbetlerdeki boşlukları doldurmak zorunda hissetmiyorum kendimi.”

“İnsan bir sorunu ancak kendine özgü becerileriyle çözebilirdi.”

“Hayat korkup köşe bucak saklanarak yaşanmayacak kadar kısaydı. Özellikle de haklı ve masum olan sensen.”

“Samimiyet ve pişmanlık en açılmaz denen kapıları bile açar.”