Elon Musk’tan Twitter’ı satın alma sürecini anlattı

Share

Twitter’ın yeni sahibi olan Elon Musk, BBC ile yaptığı röportajda sosyal medya devini nasıl ele geçirdiğini ve neler yaşadığını anlattı.

Geçen yıl dünyayı sarsan bir haberle gündeme gelen Elon Musk, Twitter’ı 50 milyar dolara satın almıştı. Bu hamleyle birlikte Twitter’ın kurucuları Jack Dorsey ve Evan Williams’ın hisselerini de eline geçiren Musk, platformun yönetimini de tamamen ele aldı.

Musk, BBC’ye verdiği röportajda Twitter’ı satın alma sürecinin nasıl başladığını ve neden böyle bir karar verdiğini açıkladı. Musk, “Twitter benim için çok önemli bir platform. Burada milyonlarca insanla iletişim kuruyorum ve fikirlerimi paylaşıyorum. Twitter’ın geleceğinden endişe duyuyordum. Platformun gelirleri düşüyordu, kullanıcı sayısı artmıyordu, sansür ve manipülasyon iddiaları vardı. Ben de Twitter’ı satın alarak bu sorunları çözmek istedim” dedi.

Musk, Twitter’ı satın almak için Dorsey ve Williams ile görüştüğünü ve onlara teklifini sunduğunu belirtti. Musk, “Onlar da teklifimi kabul ettiler. Benim Twitter’a sahip olmamın platform için iyi olacağına inandılar. Onlara teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Twitter’ın yeni sahibi olarak neler yaptığını da anlatan Musk, platforma yeni özellikler eklediğini ve kullanıcı deneyimini iyileştirdiğini söyledi. Musk, “Twitter’a Spaces adında sesli sohbet odaları getirdik. Bu sayede insanlar sesli olarak konuşabiliyor ve tartışabiliyorlar. Ayrıca Twitter’a kripto para ödeme sistemi entegre ettik. Bu sayede insanlar tweetlerine bahşiş bırakabiliyor veya tweet satın alabiliyorlar. Bunun yanında Twitter’a daha fazla güvenlik ve şeffaflık sağladık. Kullanıcıların kimlik doğrulama yapmasını zorunlu kılıp sahte hesapları engelledik. Ayrıca tweetlerin kaynağını ve doğruluğunu gösteren bir sistem geliştirdik” dedi.

Musk, Twitter’a sahip olmanın kendisi için zorlu bir süreç olduğunu da itiraf etti. Musk, “Twitter çok büyük bir sorumluluk. Milyonlarca insanın sesi burada duyuluyor. Ben de onların sesine saygı duyuyorum ve onlara en iyi hizmeti vermeye çalışıyorum. Fakat bu kolay değil. Çok fazla eleştiri ve baskı alıyorum. Bazı kararlarım beğenilmiyor veya yanlış anlaşılıyor. Bu da beni stresli ve mutsuz yapıyor” dedi.

Musk, Twitter’ı satın almaktan pişman olup olmadığı sorusuna ise şöyle cevap verdi: “Hayır pişman değilim. Twitter’ı satın almak doğru bir karardı. Twitter’ın potansiyeline inanıyorum ve onu daha iyi bir yer yapmak istiyorum. Hatalarım oldu mu? Tabii ki oldu. Ama bunlardan ders çıkardım ve kendimi geliştirdim. Şu anda Twitter’ın iyi bir durumda olduğunu ve daha da iyi olacağını düşünüyorum.”

Emre Kalkan

Serinletici idari işler yöneticisi ve teknoloji editörü Emre, mobil cihazlara ve donanımlara oldukça ilgili ve konsol oyunları olmadan yaşayamayacağına inananlardan. Türkiye'de VR'ın da öncülerinden olan Emre, bilgisayar programcılığı mezunu.

You may also like...