Euro 2024’te hakeme yaklaşma yasağı: Sadece kaptanlar diyalog kurabilecek

Share

2024 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda, hakemlerle iletişim kurma yetkisi yalnızca takım kaptanlarına veriliyor. Bu yeni kural, hakemlere itiraz eden diğer oyuncuların cezalandırılmasını öngörüyor. UEFA Hakem Komitesi Başkanı Roberto Rosetti, oyuncuların hakemlere saygı göstermesi, mesafeyi koruması ve kurallara uymasının kaptanların sorumluluğunda olduğunu vurguladı.

Hakemlerle İletişimde Yeni Dönem

UEFA Hakem Komitesi Başkanı Roberto Rosetti, Euro 2024 sırasında hakemlerin önemli kararları takım kaptanlarıyla paylaşacağını açıkladı. Rosetti, yaptığı yazılı açıklamada, hakemlerin ve takım kaptanlarının oyunun imajını koruma sorumluluğunu birlikte üstlenmesi gerektiğini belirtti. Modern futbolun zorluklarına dikkat çeken Rosetti, şunları söyledi:

“Modern futbolda hakem olmak çok zordur. Maç başına yaklaşık 200 ila 250 karar alınmakta ve bunlar taraftarlar ve yorumcular tarafından çeşitli açılardan değerlendirilmektedir. Hakemlerin bazen istenmeyen kararlar almasını ve bu kararların gerekçelerini açıklamalarını istiyoruz. VAR’dan alınan bilgilerin de bu süreçte önemli bir rolü var. Hakemlerin, oyuncular ve antrenörlerle daha fazla ayrıntı paylaşarak kararların nasıl alındığını anlamalarına yardımcı olmaları gerekmektedir.”

Kaptanların Sorumlulukları ve Yeni Düzenlemeler

Rosetti, hakemlerin sahadaki 22 oyuncuya aynı anda kararları açıklamasının imkansız olduğunu vurgulayarak, turnuva sırasında mümkün olduğunca fazla kararın takım kaptanlarına iletilmesi gerektiğini söyledi. Hakeme saygısızlık yapan oyunculara sarı kart gösterileceğini belirten Rosetti, “Tüm takımlardan hakemle konuşan tek oyuncunun kaptan olmasını istiyoruz. Kaptanlar, takım arkadaşlarının hakemin etrafını sarmamasını ve doğrudan konuşmaların yapılmasını sağlamalıdır. Bu, kaptanların önemli bir sorumluluğudur” dedi.

Kaptan Kaleciyse Başka Bir Oyuncu Devreye Girecek

Rosetti, kaptanın kaleci olması durumunda ve pozisyonun sahada uzakta gerçekleşmesi halinde başka bir oyuncunun devreye gireceğini belirtti. Hakemlerin oyunculara karşı açık olmalarının, karşılıklı güven ortamı oluşturacağını ve hakemlerin liderlik özelliklerini göstermelerine olanak tanıyacağını söyledi. UEFA’nın uzman hakem ekibi, turnuva hakemi ile birlikte 24 takımın her biriyle buluşarak bu konuyu ayrıntılı olarak tartışacak ve bilgileri oyuncularla paylaşacak.

Daha İyi Maçlar ve Pozitif Miras

Bu yeni yaklaşımın benimsenmesi ve hakemlerin elinin güçlendirilmesi, maç kalitesinin artmasına ve hem oyuncuların hem de taraftarların turnuva boyunca daha fazla keyif almasına yol açacak. Hakem ve takım kaptanları arasında yapıcı bir diyaloğun kolaylaştırılması, futbolun geleceği için olumlu bir miras bırakacak. Hepimizin sevdiği bu güzel oyunun daha da iyi hale gelmesi için herkesin katkıda bulunması gerektiğini vurgulayan Rosetti, bu yeni kuralların Euro 2024’te oyunun kalitesini artıracağını belirtti.

Enes Demircioğlu

Hayatta "gündem" dendiğinde çevresindeki herkesin kendisine koştuğu Enes, gündemi Serinletici ile dünyaya sunuyor. Aynı zamanda Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü öğrencisi olan Enes, müziksiz yaşayamayanlardan...

You may also like...