Mutlaka deneyin: Ev yapımı ‘nutella’

Share

Refika’nın Mutfağı’ndan güzel bir tarifi denedik bugün. En bilindik haliyle nutella, fakat kendisi lezzet ve sağlıklı olması açısından tam bir ‘refikella’… Bizler denedik yaptık. Nutella’nın hiçbir zaman hayranı olamamıştık fakat bu ev yapımı çokokremin bağımlısı olmaya 1. sıradan adayız.

Refika’nın Yemek Okulu youtube kanalından öğrendiğimiz ve başarılı bir şekilde hayata geçirdiğimiz tarifi sizler de çok seveceksiniz.

Şimdiden afiyet olsun.

Malzemeler:

150 gr. çiğ fındık
175 gr. bitter çikolata
175 gr. sütlü çikolata
3 çorba kaşığı pudra şekeri
3 çorba kaşığı fındık yağı
1 çorba kaşığı kakao
1 vanilya çubuğu

Hazırlanışı:

Tercihen kabuklu olan 150 gr fındığı ızgara+fan modunda yaklaşık 10 dakika fırınlayın. 175 gr bitter ve 175 gr sütlü çikolatayı ben mari usulü eritin. Ardından fırındaki fındıklarınızı çıkartın. Eğer kabuklu kullandıysanız kabuklarını soyun. Bunu yapmanın kolay yollarından birisi de fındıkları iki bez arasında hafifçe ovalamak. Ardından fındıkları mutfak robotundan geçirin. Bu işlemi fındıklar sıcakken yapmak gerekiyor, böylece yağını sıcak olarak dışarı verecek ve kremamsı hali almasını sağlayacak. Aksi taktirde karışımınız kesilme ihtimali söz konusu. Önce toz olana kadar çekin. Bundan sonra da çekmeye devam edin.

Birkaç dakika sonra tane tane halinden fındık ezmesi kıvamına doğru, oradan da iyice pürüzsüz bir kıvama gelecek. Fındıklar hala sıcakken 3 çorba kaşığı pudra şekerini eleyerek ekleyin. Sonra da 1 çorba kaşığı kakaoyu ve sıyırdığınız 1 vanilya çubuğunun çekirdeklerini ekleyin. Karışımın oda sıcaklığında donmasını azaltmak için de 3 çorba kaşığı fındık yağı ekleyin ve son olarak doğrayıcıdan tekrar geçirin. Çocukluk hatırası krem çikolatanızın hazır olması için son dokunuş da erittiğiniz çikolatayı bu karışıma eklemek ve iyice karıştırmak.

Keyifle yemeniz dileğiyle.

Refika’nın Yemek Okulu, Görsel: Serinletici

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümü mezunu olan Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Neval, Serinletici'de kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor.

You may also like...