F1: Bahreyn’de coronavirus testi pozitif çıkan Vettel’in yerine Hulkenberg yarışacak

Aston Martin, sabah saatlerinde yayınladığı bir bildiride, Vettel’in girdiği son testin pozitif çıktığını belirtti.

Vettel böylelikle, sezonun ilk seansına yaklaşık 24 saat kala Bahreyn Grand Prix’sinden çekilmek zorunda kaldı.

Vettel’in koltuğuna, takımın yedek pilotu Nico Hulkenberg geçecek. Alman pilot daha önce takımla birden fazla yarışta yer almıştı.

2020’de Sergio Perez’in yerine iki Silverstone yarışına katılan Hulkenberg

, daha sonra Eifel Grand Prix’sinde Lance Stroll’ün koltuğunu devralmıştı.

Vettel, COVID-19 testi pozitif çıkan dokuzuncu Formula 1 pilotu oldu. İlginç şekilde bir hafta arayla ikinci Formula 1 pilotunun COVID-19 testi pozitif çıktı. Geçen hafta da Daniel Ricciardo’nun testi pozitif çıkmıştı fakat hastalığı atlattığı için Bahreyn GP’de yer alabilecek.

Vettel’in bu virüsü Ricciardo’dan mı kaptığı belli değil. Fakat Avustralyalı pilot, rahatsızlanmadan önce Ukrayna’ya destek amaçlı çekilen fotoğraf çekiminde yer almıştı ve orada özellikle Vettel/Max Verstappen ile yakın durmuştu.

F1, bu yıl COVID-19 protokollerini büyük oranda gevşetti ve daha önce katı olan PCR testi zorunluluğu geri çekildi.

Şu anda sadece PCR testi yaptırılmaları öneriliyor. Ayrıca F1, 2020 ve 2021 sezonlarında “baloncuk” sisteminden de vazgeçti. Yani takım çalışanları artık başa takım çalışanlarıyla görüşebiliyor.

Bahreyn’de COVID-19 vakaları için yedi günlük karantina zorunluluğu var ve Vettel’in gelecek hafta yapılacak Suudi Arabistan GP’de yer alıp almayacağı belirsiz.

Fakat ilerleyen günlerde yapılacak testlerde, durumu negatife dönerse, o zaman yarışta yer almasının önünde bir engel olmayacak.

Motorsport