F1: Marko, Verstappen’in uzun sözleşmesinden memnun

Share

Red Bull Racing’in Max Verstappen ile olan uzun vadeli sözleşmesi, takımın geleceği için büyük bir avantaj sağlıyor.

Formula 1’de son yıllarda en çok konuşulan konulardan biri de Max Verstappen’in Red Bull Racing ile olan sözleşmesi oldu. Hollandalı pilot, 2016 yılında Toro Rosso’dan Red Bull’a geçtikten sonra gösterdiği performansla herkesin dikkatini çekti ve gridin en yetenekli sürücülerinden biri olarak kabul edildi.

Verstappen, Red Bull ile ilk yarışına çıktığı İspanya Grand Prix’inde zafer kazanarak tarihe geçti. O günden beri de Red Bull’un en önemli silahı oldu ve takımın Mercedes ile rekabet etmesini sağladı.

Verstappen’in sözleşmesinin bitiş tarihi uzun süre merak konusu oldu. Bazı spekülasyonlar, Hollandalı pilotun Mercedes veya Ferrari’ye geçmek isteyebileceğini öne sürdü. Ancak Verstappen, 2019 yılının sonunda Red Bull ile olan sözleşmesini 2028 sonuna kadar uzattığını duyurdu ve bu kararıyla herkesi şaşırttı.

Verstappen’in sözleşmesinde bazı performans kriterlerine bağlı ayrılık maddeleri olduğu iddia edildi ancak bunların detayları açıklanmadı. Red Bull’un son yıllarda gösterdiği gelişim ve Verstappen’in takıma olan bağlılığı göz önüne alındığında bu maddelerin devreye girmesi pek olası görünmüyor.

Verstappen, 2023 sezonuna muhteşem bir başlangıç yaptı ve ilk üç yarışta iki zafer bir ikincilik elde etti. Böylece şampiyona liderliğini Lewis Hamilton’un elinden aldı ve Red Bull’u da takımlar sıralamasında zirveye taşıdı.

Verstappen’in bu başarısında Red Bull’un yeni motor ortağı Honda’nın da büyük payı var. Japon üretici, 2023 sezonu için geliştirdiği yeni motorla hem güç hem de güvenilirlik anlamında büyük bir adım attı ve Verstappen’e rakiplerine karşı avantaj sağladı.

Red Bull’un danışmanı Helmut Marko, Verstappen’in gridin en iyi sürücüsü olduğunu ve onunla uzun süreli bir sözleşme imzalamanın takım için çok önemli olduğunu söyledi.

Marko, Melbourne’deki yarışın ardından Formule1.nl’ye verdiği röportajda şunları söyledi:

“Max yarış boyunca çok sakin ve akıllıydı. Hiçbir hata yapmadı ve stratejisini mükemmel uyguladı. Buna alışık olduğumuzu söylemeliyim. Eğer liderse, her şeyi kontrol altında götüreceğini biliyoruz. Max şu anda kesinlikle en iyi sürücü.”

“Onunla bu kadar uzun süreli bir sözleşme imzalama kararı da en iyi kararlarımızdan biri oldu. Bu istikrar takım için çok önemli. Max de artık kendine güveniyor ve takım arkadaşlarına güveniyor. Bu da onu daha da güçlü yapıyor.”

Marko, Verstappen’in Red Bull ile olan ilişkisinin de çok iyi olduğunu belirtti:

“Max bizim ailemizin bir parçası gibi. Bizimle büyüdü ve gelişti. Biz de ona her zaman destek verdik ve en iyi aracı vermeye çalıştık. Aramızda çok güçlü bir bağ var.”

Öktem Ersoy

Her gün, Star Wars yaşam türlerini bir gün tüm evrende görme ütopyasıyla uyanan Öktem tam bir teknoloji aşığı. iOS, Android gibi taraf tutmalardan uzak kalarak 1 ve 0'lardan oluşan dünyanın tamamını kollarını açarak kucaklayan Öktem Ersoy, Serinletici'de F1 ve teknoloji editörlüğü yapıyor.

You may also like...