F1: Mercedes ağırlık tasarrufu için siyah renge geri döndü!

Share

Silverstone’da yeni W14’ü tanıtan Mercedes, geçen sene tercih ettiği gümüş renklerini bir kez daha terk etti ve 2020-2021 sezonlarında kullandığı siyah renge dönüş yaptı.

Ancak bu kez durum farklı, nitekim o iki sezonda sporda çeşitliliğe destek için aracı siyaha boyayan takımın bu kez birçok parçayı boyamadığı ve ham karbon fiber olarak direkt monte ettiği görülüyor.

Burnun üst kısmı ve motor kapağı mat siyah boyaya sahip, ancak kanatlar da dahil olmak üzere aracın alt kısmı tamamen boyasız.

Mercedes takım patronu Toto Wolff, aracı boyamama konusunda bu kadar cesur davranma kararlarının -tahmin edildiği üzere- ağırlık tasarrufu yapma isteğinden kaynaklandığını söyledi.

Wolff, “Geçen yıl araç fazla ağırdı, dolayısıyla bu yıl bir gram dahi azaltabileceğimiz her alanı değerlendirdik. Kısacası tarih tekerrür ediyor!”

“Araçta bazı ham karbon parçaların yanı sıra mat siyaha boyanmış bazı parçaların da olduğunu göreceksiniz.”

“2020’de renk düzenimizi değiştirirken ana düşünce, her zaman kalbimize yakın olan çeşitlilik ve eşitlik amaçlarını desteklemekti. Siyah renk o noktada DNA’mızın bir parçası haline geldi, dönüş yapmaktan memnuniyet duyuyoruz.”

https://tr.motorsport.com/f1/news/mercedesin-siyah-renge-donus-sebebi-agirlik-tasarrufu/10432380/

Öktem Ersoy

Her gün, Star Wars yaşam türlerini bir gün tüm evrende görme ütopyasıyla uyanan Öktem tam bir teknoloji aşığı. iOS, Android gibi taraf tutmalardan uzak kalarak 1 ve 0'lardan oluşan dünyanın tamamını kollarını açarak kucaklayan Öktem Ersoy, Serinletici'de F1 ve teknoloji editörlüğü yapıyor.

You may also like...