Facebook İnsanları Mutsuz Mu Ediyor?

Share

Facebook hakkında yapılan son araştırmanın sonuçları, sosyal medyanın insanların ruh hali üzerindeki etkisini ortaya koydu. Facebook’u kullanmak bizi mutsuz ediyor olabilir mi?

facebook mutsuz ediyor

Danimarka’nın en büyük üniversitelerinden Kopenhag Üniversitesinde yapılan bir araştırma sosyal medya konusunda ilginç sonuçları ortaya koydu.

Araştırmaya göre, Facebook kullanıcılarının çoğu, Facebook Kıskançlığı adı verilen yeni bir stres çeşidi ile savaşıyor.

Facebook’u bırak hayatın kurtulsun

Facebook benzeri sosyal medya servislerini bir hafta boyunca kullanmayı bırakan kişiler ise çok daha mutlu, üretken ve sağlıklı bireylere dönüşüyorlar.

Araştırma, Danimarka’da 1095 kişi üzerinde gerçekleştirildi. Katılımların %86’sı ise kadındı. Ancak erkek katılımcılar arasında da aynı sonuçlar gözlemlendi.

Araştırmaya göre, 19-32 yaş arasındaki genç bireylerin Facebook’tan daha fazla etkilendiği daha fazla mutsuz oldukları dikkat çekti.

Kısacası bilim insanları mutluluğun sırrının, Facebook’u kullanmayı bırakmaktan geçiyor olabileceğini vurguluyorlar. En azından, kullanımı azaltmak iyi bir başlangıç olabilir.

Shiftdelete

Emre Kalkan

Serinletici idari işler yöneticisi ve teknoloji editörü Emre, mobil cihazlara ve donanımlara oldukça ilgili ve konsol oyunları olmadan yaşayamayacağına inananlardan. Türkiye'de VR'ın da öncülerinden olan Emre, bilgisayar programcılığı mezunu.

You may also like...