Gezegen ısındıkça uçaklardaki türbülans da artıyor

Share

Uçak yolculuğu yaparken türbülansla karşılaşmak istemeyenlerin sayısı az değildir. Ancak küresel ısınma nedeniyle bu olasılık giderek artıyor. İngiliz araştırmacılar, şiddetli türbülansın son 40 yılda yüzde 55 oranında arttığını ve bu eğilimin devam edeceğini ortaya koydular.

Araştırmanın yazarlarından Profesör Paul Williams, “Küresel ısınma, jet akımındaki bozulmalara yol açarak uçakların hızını etkiliyor. Bu da türbülansın sıklığını ve şiddetini artırıyor. Önümüzdeki yıllarda daha sert havanın daha inişli çıkışlı uçuşlara neden olmasını önlemek için gelişmiş türbülans tahmin ve tespit sistemlerine yatırım yapmalıyız” dedi.

Araştırmacılar, 1979-2020 yılları arasında Kuzey Atlantik üzerindeki türbülans verilerini incelediler. Bu bölge, dünyanın en yoğun uçuş rotalarından biridir. Bulgulara göre, şiddetli türbülansın toplam yıllık süresi 1979’da 17,7 saatten 2020’de 27,4 saate çıktı. Orta türbülans yüzde 37 artarak 70 saatten 96,1 saate ve hafif türbülans yüzde 17 artarak 466,5 saatten 546,8 saate yükseldi.

Araştırma ekibi, küresel ısınmadaki artışlara paralel olarak son yıllarda açık hava türbülansının arttığına dair şimdiye kadarki en iyi kanıtı temsil ettiklerini söyledi. Ayrıca ABD ve Kuzey Atlantik en büyük artışları yaşarken, Avrupa, Orta Doğu ve Güney Atlantik üzerindeki diğer yoğun uçuş yollarında da türbülansta önemli artışlar görüldüğünü belirtti.

Bu araştırma, uçak yolculuğunun geleceği için önemli sonuçlar doğuruyor. Türbülans hem yolcular hem de mürettebat için rahatsızlık ve risk oluşturuyor. Ayrıca uçakların yakıt tüketimini ve karbon salınımını da artırarak iklim değişikliğine katkıda bulunuyor. Bu nedenle araştırmacılar, havacılık sektörünün bu soruna çözüm bulmak için daha fazla çaba göstermesi gerektiğini vurguluyor.

Emre Kalkan

Serinletici idari işler yöneticisi ve teknoloji editörü Emre, mobil cihazlara ve donanımlara oldukça ilgili ve konsol oyunları olmadan yaşayamayacağına inananlardan. Türkiye'de VR'ın da öncülerinden olan Emre, bilgisayar programcılığı mezunu.

You may also like...