Hamilton: Mick Schumacher, F1’e yüzde yüz girecek

Mick Schumacher geçtiğimiz hafta sonu Avrupa Formula 3 şampiyonasında gülen taraf olurken, bunun öncesinde 2016’da İtalya ve Almanya Formula 4’ü ikinci sırada bitirdi.

Hamilton, Formula 1 tarihinin en başarılı sürücüsü olarak kabul gören Michael’ın oğlu olmasının Mick’in üzerinde baskı yaratacağına inanmıyor.

“Bunun omuzlarında bir yük olacağını düşünmüyorum. Schumacher adı Formula 1’e %100 dönecek. Kısmen isminden ötürü, aynı zamanda iyi bir iş yaptığı için performansından ötürü de burada olacak.”

Schumacher, 2013 yılında geçirdiği kayak kazasının ardından ciddi bir beyin travması geçirmişti.

Babasının hastalandığı dönemde Mick, Dünya ve Avrupa KF Junior Karting Şampiyonası’nı ikinci sırada tamamlarken, 2015 yılında tek koltuklu yarışlara geçti.

Schumacher’in F3’teki ilk yılı karmaşıktı ve tek podyumla 12. oldu. Ancak F4’te olduğu gibi ikinci yılında ciddi bir adım attı.

Son 15 yarışın sekizini kazanan Schumacher, Avrupa F3’ü şampiyon olarak tamamladı.

Hamilton, “Babasında olduğu gibi oğlunda da büyük bir yetenek var. Tıpkı Keke ve Nico’da olduğu gibi. Tıpkı Fernando’nun çocuklarında olacağı gibi! Eminim Alonso -ismi- yine burada olacak.”

“Yarışmak isteyen bir çocuğum varsa, iyi olmasa bile adından ötürü Formula 1’e girebilir.”

“Diğer tarafta Schumacher harika bir iş yapıyor. Gerçekten harika bir çocuk. Geçtiğimiz haftalarda garajımıza geldi, takımımıza katıldı.”

“Babası gibi büyük bir yeteneği var. Bu yüzden bunun, onun üzerinde bir yük olacağını düşünmüyorum. Bence bu spor için harika olacak.” dedi.

Schumacher, F3’te babasının üç yıl boyunca F1’de mücadele ettiği Mercedes markasının F3 motorunu kullandı. Bu da ailesiyle Mercedes arasında özel bir bağlantı olduğu anlamına gelebilir.

Ancak gelecek yıl Formula 2’ye geçmesi beklenen Schumacher, onların F1 programına uymuyor.

Bununla birlikte Schumacher’in beş şampiyonluk yaşadığı Ferrari, gençlere karşı daha hevesli görünüyor.

Motorsport