Hangi iPhone modelleri iOS 17 güncellemesi alacak?

Share

Apple, her yıl olduğu gibi bu yıl da yeni iOS sürümünü WWDC 2023 etkinliğinde tanıtacak. iOS 17, Apple’ın mobil işletim sisteminde birçok yenilik ve iyileştirme getirecek. Ancak bu güncellemeden faydalanacak olan iPhone modelleri sınırlı. Peki, iOS 17 güncellemesi hangi iPhone modellerini etkileyecek?

iOS 17 güncellemesi için minimum gereksinim A12 Bionic çip

Apple, iOS 17 güncellemesini A12 Bionic çip ve daha yeni sürümleri kullanan iPhone modelleri için sunacak. Bu da iPhone Xs, iPhone Xs Max, iPhone XR, iPhone 11, iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro Max, iPhone SE (2. nesil), iPhone 12 mini, iPhone 12, iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max modellerinin iOS 17 güncellemesini alacağı anlamına geliyor.

iOS 17 güncellemesi almayacak olan iPhone modelleri ise şöyle: iPhone X, iPhone 8, iPhone 8 Plus. Bu modeller A11 Bionic çip kullandığı için iOS 17 güncellemesine uyumlu olmayacak. Bu modellerin son güncellemesi iOS 16 olacak.

iOS 17 güncellemesi almayacak olan iPad modelleri

iOS 17 güncellemesi sadece iPhone modellerini değil, iPad modellerini de etkileyecek. iPadOS 17 güncellemesini alacak olan iPad modelleri şunlar: iPad Air (3. nesil), iPad Air (4. nesil), iPad mini (5. nesil), iPad (6. nesil), iPad (7. nesil), iPad (8. nesil), iPad Pro (2. nesil), iPad Pro (3. nesil), iPad Pro (4. nesil) ve iPad Pro (5. nesil).

iPadOS 17 güncellemesi almayacak olan iPad modelleri ise şunlar: iPad Air (2. nesil), iPad mini (4. nesil), iPad (5. nesil), iPad Pro (1. nesil). Bu modeller A10 Fusion veya A10X Fusion çip kullandığı için iPadOS 17 güncellemesine uyumlu olmayacak.

iOS 17 ne zaman çıkacak?

Apple, iOS 17 ve iPadOS 17 özelliklerini WWDC etkinliğinde tanıtacak. Etkinlik 5 Haziran’da başlayacak ve bir hafta sürecek. Etkinlikte ayrıca macOS, watchOS ve tvOS gibi diğer işletim sistemleri de tanıtılacak.

iOS 17 ve iPadOS 17 beta sürümleri ise etkinlikten kısa bir süre sonra geliştiriciler için yayınlanacak. Genel beta sürümleri ise Temmuz ayında kullanıma sunulacak. Son olarak iOS 17 ve iPadOS 17 final sürümleri ise Eylül ayında yeni iPhone modelleri ile birlikte yayınlanacak.

Emre Kalkan

Serinletici idari işler yöneticisi ve teknoloji editörü Emre, mobil cihazlara ve donanımlara oldukça ilgili ve konsol oyunları olmadan yaşayamayacağına inananlardan. Türkiye'de VR'ın da öncülerinden olan Emre, bilgisayar programcılığı mezunu.

You may also like...