Honda, Aston Martin ile F1’e geri dönüyor

Share

Honda, 2021’de şampiyonluğu kazandıktan sonra Formula 1’den ayrılmıştı ancak güç ünitelerinin dondurulması sayesinde Red Bull ile işbirliğini sürdürmeye devam ediyordu. Honda’nın F1’e geri dönmek istemesi beklenen bir hamleydi ancak Red Bull’un Honda yerine Ford ile anlaşması büyük bir sürpriz oldu!

Honda’nın F1’e dönüşü de kolay olmadı. Şirket içinde F1’e geri dönme konusunda fikir ayrılıkları yaşandı ve Honda’nın başvuru sürecini tamamlamasına rağmen spora dönmeyeceği söylentileri çıktı.

Ancak Honda’nın F1’e dönüşü için bir umut ışığı belirdi: Aston Martin!

Aston Martin, Mercedes güç üniteleriyle ön gruba yükselmişti ancak 2026’da yürürlüğe girecek yeni motor kuralları için daha uyumlu bir tedarikçi arıyordu. Bu da Honda’yı Aston Martin için cazip bir seçenek haline getirdi.

Taraflar geçen ay ilk görüşmelerini yaptılar ve anlaşmaya yakın oldukları ortaya çıktı. Kısa sürede anlaşma sağlandı ve Honda’nın Aston Martin ile çalışacağı resmen duyuruldu.

Aston Martin, Honda ile daha önce de çalışmıştı. Takımın Jordan adını taşıdığı dönemde Honda motorları kullanmışlardı.

Bu anlaşma sayesinde Honda motorlarının sesi, 2002 sezonundan sonra ilk kez Silverstone pistinde duyulacak.

Öktem Ersoy

Her gün, Star Wars yaşam türlerini bir gün tüm evrende görme ütopyasıyla uyanan Öktem tam bir teknoloji aşığı. iOS, Android gibi taraf tutmalardan uzak kalarak 1 ve 0'lardan oluşan dünyanın tamamını kollarını açarak kucaklayan Öktem Ersoy, Serinletici'de F1 ve teknoloji editörlüğü yapıyor.

You may also like...