iOS 11’de iMessage Üzerinden Para Alıp Gönderilebilecek

Share

Apple’ın Dünya Geliştiriciler Konferansı’nda tanıttığı, merakla beklenen iOS 11‘in tüm özellikleri belli oldu. Bununla birlikte iMessage üzerinden güvenli bir şekilde para gönderilebileceği de duyuruldu.

Bildiğiniz gibi iMessage üzerinden para göndermek daha önce de mümkündü. Fakat bunun için Square ve Venmo gibi aracılar kullanılıyordu. iOS 11 ile birlikte aracılara olan ihtiyaç ortadan kalkıyor. Apple oluşturduğu ekosistemle birlikte para göndermeyi de saklamayı da mümkün hale getiriyor. Artık tüm bu işlemler Apple Pay sanal kartı ile gerçekleştirilebilecek.

Para gönderme işleminin iMessage’a entegre edilmesi hem kullanıcılar hem de Apple açısından çok daha pratik. Örneğin iMessage üzerinden “Bana 10 lira borcun vardı” diye bir mesaj aldığınızda sistem size para gönderip göndermek istemediğinizi soruyor. Biri size para gönderdiğinde bu miktar Apple Pay hesabına ekleniyor. Bu parayı varolan banka hesabınıza gönderip çekebiliyorsunuz. Ancak işlemin gerçekleşmesi için ortalama bir gün beklemek gerekiyor. Arzu ederseniz parayı hesabınıza göndermekle uğraşmayıp direkt olarak Apple Pay kartınızda saklamanız da mümkün. Böylece Apple Pay’in geçerli olduğu noktalarda telefonunuzdaki miktarla alışveriş yapabiliyorsunuz.

22 farklı ülkede geçerli olan Apple Pay henüz Türkiye’de kullanıma sunulmadı. Apple bu yeniliklerle Apple Pay’in mevcut olduğu ülkelerdeki kullanım oranını artırmayı amaçlıyor.

Log

Öktem Ersoy

Her gün, Star Wars yaşam türlerini bir gün tüm evrende görme ütopyasıyla uyanan Öktem tam bir teknoloji aşığı. iOS, Android gibi taraf tutmalardan uzak kalarak 1 ve 0'lardan oluşan dünyanın tamamını kollarını açarak kucaklayan Öktem Ersoy, Serinletici'de F1 ve teknoloji editörlüğü yapıyor.

You may also like...