iPad Pro Çin’de Yeterince Satmıyor

Share

iPad Pro, ABD’de büyük ilgi görmüştü. Apple Pencil ve Smart Keyboard isimli aksesuarlarla profesyonellerin odağı haline gelen cihaz için aynı şeyleri Çin’de söylemek mümkün değil. Dünyanın en kalabalık ülkesi iPad Pro’yu beğenmedi.

Fiyatı ve dev ekranı için zaten bazı analistler çekimser kalmıştı. Cihaz, tek başına alındığında pek bir özelliğe sahip olmuyor. iPad Pro’yu özelleştiren en önemli detay Apple Pencil ve klavyeli kılıfı Smart Keyboard. Dolayısıyla tüm bu aksesuar masrafları eklendiğinde cihazın fiyatı çoğu kullanıcının ayırdığı ortalama bütçeyi aşıyor.

Yapılan araştırmalarda kullanıcıların yıllık Apple’a harcadığı rakamın 700-800 dolar bandında olduğu ortaya konulmuştu. Ancak iPad Pro, aksesuarlarıyla birlikte 1000 doların üzerine çıkıyor. Fiyatla beraber gelen bu olumsuz sonucun etkilerini Çin’de görmek mümkün.

Pekin merkezli bir araştırma şirketi olan TalkingData tarafından paylaşılan rakamlara göre Apple iPad Pro, Çin’de satışa çıkmasından tam bir ay sonra ele alındı. Bir ay boyunca 1.4 milyarlık Çin’de sadece 49.300 iPad Pro’nun aktifleştirildiği ortaya konuldu. Rakamın bu kadar az olması iPad Pro’nun Çin’deki geleceğini sorgulatacak türden. iPad mini 3 ve iPad Air 2 ile karşılaştırmalı olarak rakamları aşağıda bulabilirsiniz.

CNN

Emre Kırtaş

Serinletici'ye teknik destek sağlayan ve öncelikli olarak teknoloji editörlüğü yapan Emre Kırtaş, Formula 1 başta olmak üzere Serinletici içeriğine daha birçok alanda da katkıda bulunuyor. Anadolu Üniversitesi İktisat Bölümü’nü bitiren Emre aynı zamanda canlı anlatımlarının da en önemli isimlerinden.

You may also like...