“iPhone X’in Pahalı Olması Samsung’un Suçu”

Share

12 Eylül’de tanıtımı gerçekleştirilecek olan iPhone X ya da iPhone 8 için geri sayım başladı. Cihazın beklenen fiyatıysa daha açıklanmadan korkutuyor. 1.000 dolar civarı başlangıç fiyatına sahip olması beklenen iPhone 8’in ateş pahası fiyatının sorumlusu ise Samsung olarak gösteriliyor.

KGI Securities analisti Ming-Chi Kuo, iPhone 8 tanıtılana dek yeni analizler sunmaya devam ediyor. Kuo’nun hedefinde ise bu kez Samsung var. Kuo, Apple’ın ani fiyat artışının ana sebebi olarak ekranı gösteriyor. Bildiğiniz üzere çerçevesiz ekranlı iPhone 8’de OLED panel yer alması bekleniyor. Bunun için Samsung’la anlaştığı söylenen Apple’ın ödediği meblağ ise telefonun ücretini artırıyor.

Kuo’nun çıkarımlarına göre Apple iPhone 8’in OLED ekranı için birim başına 120 dolarla 130 dolar arası bir ücret ödüyor. iPhone 7 Plus’ta kullanılan LCD ekranın birim başı ücreti ise 45 dolarla 55 dolar arası değişiyordu. Maliyetteki artış da doğal olarak cihazın fiyatının artmasına sebep oluyor. Kuo Apple’ın acilen OLED ekranlar için ikinci bir kaynak bulması gerektiğini söylüyor. Samsung’un OLED panel konusundaki ana üreticilerden biri olması da Apple’a pek yardımcı olmuyor.

iPhone 8 akıllardaki tüm soru işaretlerini 12 Eylül’de giderecek. Türkiye saati ile 20:0’da tanıtılacak olan cihazın ön siparişinin ise 15 Eylül’de başlayacağı söyleniyor.

Apple Insider, Log

Öktem Ersoy

Her gün, Star Wars yaşam türlerini bir gün tüm evrende görme ütopyasıyla uyanan Öktem tam bir teknoloji aşığı. iOS, Android gibi taraf tutmalardan uzak kalarak 1 ve 0'lardan oluşan dünyanın tamamını kollarını açarak kucaklayan Öktem Ersoy, Serinletici'de F1 ve teknoloji editörlüğü yapıyor.

You may also like...