Kemal Derviş hayatını kaybetti

Share

Kemal Derviş, 74 yaşında hayatını kaybetti.

Derviş, Türk ekonomist ve siyasetçi, hem ulusal hem de uluslararası alanda önemli roller üstlendi. Dünya Bankası’nda birinci başkan yardımcılığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) başkanlığı, Türkiye’de ekonomiden sorumlu devlet bakanlığı ve milletvekilliği gibi görevlerde bulunan Derviş, Türkiye’nin 2001 yılındaki ekonomik krizden çıkışında da kilit bir isim oldu.

Derviş’in hayatı ve kariyeri, hem Türkiye’nin hem de dünyanın son yarım yüzyıldaki siyasi ve ekonomik dönüşümlerine tanıklık etti. İstanbul’da 1949 yılında doğan Derviş, babası Türk, annesi Alman bir ailenin çocuğu olarak çok kültürlü bir ortamda büyüdü. Londra Ekonomi Okulu’nda ekonomi eğitimi aldıktan sonra Princeton Üniversitesi’nde doktorasını tamamladı. ODTÜ ve Princeton Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yaptıktan sonra 1977 yılında Dünya Bankası’na katıldı.

Dünya Bankası’nda 24 yıl boyunca çeşitli kademelerde görev yapan Derviş, 1996 yılında Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölgesi’nden sorumlu başkan yardımcısı oldu. Bu görevi sırasında bölgedeki kalkınma projelerine katkıda bulundu. Ayrıca küreselleşme, eşitsizlik, yoksulluk ve çevre gibi konularda akademik çalışmalar yaptı.

2001 yılında Türkiye’de yaşanan iki mali krizin ardından Bülent Ecevit hükümeti tarafından ekonomiden sorumlu devlet bakanlığına davet edilen Derviş, Dünya Bankası’ndaki görevinden ayrılarak Türkiye’ye geldi. Uluslararası Para Fonu (IMF) ile müzakereleri yürüterek mali krizin asgari hasarla atlatılmasını sağladı. Güçlü Ekonomiye Geçiş Programı adlı reform paketini hazırlayarak Türk finans sisteminin yeniden yapılanmasını sağladı. Bu süreçte Türkiye’nin kamu borcunu azalttı, enflasyonu düşürdü, bankacılık sektörünü güçlendirdi ve ekonomik büyümeyi canlandırdı.

2002 yılında Devlet Bahçeli ile görüş ayrılığına düşerek bakanlıktan istifa eden Derviş, İsmail Cem ve Hüsamettin Özkan ile birlikte Yeni Türkiye Partisi’nin kuruluş çalışmalarına katıldı. Ancak bu partiye katılmayarak Cumhuriyet Halk Partisi’nden milletvekili adayı oldu. 3 Kasım 2002 seçimlerinde CHP’den İstanbul milletvekili seçildi.

Milletvekilliği sırasında CHP’nin ekonomik politikalarının belirlenmesinde etkili olan Derviş, aynı zamanda Avrupa Birliği ile ilişkilerde de önemli bir rol oynadı.

Sema Doğan

Akdeniz Üniversitesi İktisat Bölümü'nden mezun olan Sema, İzmir'de özel bir şirkette danışman olarak çalışıyor. Konu film olduğunda izleyicilikten yorumlamaya her alanda heyecanına engel olamayan Sema'yı arkadaşları "Film Girl" olarak anıyor. Bununla birlikte teknolojiye büyük ilgi duyan Sema, Serinletici için kültür-sanat, yaşam ve teknoloji içerikleri sağlıyor.

You may also like...