Kitap, alındığı kütüphaneye 119 yıl sonra geri döndü!

Share

Bir koleksiyoncu, 119 yıl önce ödünç alınan ve bir daha geri getirilmeyen bir kitabı tesadüfen buldu. Kitap, ABD’nin Massachusetts eyaletindeki New Bedford Halk Kütüphanesi’ne aitti.

Kitabın sahibi Stewart Plein, West Virginia Üniversitesi’nde nadir kitaplar koleksiyoncusu olarak çalışıyor. James Clerk Maxwell’in “Elektrik Üzerine Bir İnceleme” adlı eserini satın aldığında, kitabın içindeki mühürden kütüphaneye ait olduğunu anladı.

Plein, New Bedford’daki kütüphaneye ulaştığında, kitabın 14 Şubat 1904’te ödünç verildiğini ve bir daha geri gelmediğini öğrendi. Kitabı iade etmeye karar verdi.

New Bedford Halk Kütüphanesi Direktörü Olivia Melo, kitabın çok iyi korunduğunu ve belki de bir aile mirası olduğunu söyledi.

Bu, ABD’de kütüphaneye çok geç iade edilen bir kitap vakası değil. Oregon’da, 86 yaşındaki bir adam, George Orwell’ın 1984 romanının ilk baskısını, 65 yıl sonra geri getirmişti. Kitabın içindeki notta, kitabı ödünç alan kişinin pişman olduğu yazıyordu.

Sema Doğan

Akdeniz Üniversitesi İktisat Bölümü'nden mezun olan Sema, İzmir'de özel bir şirkette danışman olarak çalışıyor. Konu film olduğunda izleyicilikten yorumlamaya her alanda heyecanına engel olamayan Sema'yı arkadaşları "Film Girl" olarak anıyor. Bununla birlikte teknolojiye büyük ilgi duyan Sema, Serinletici için kültür-sanat, yaşam ve teknoloji içerikleri sağlıyor.

You may also like...