Muhsin – Orhan Bahtiyar

Muhsin Ertuğrul’un lugatında “imkansız” kelimesi bulunmuyor. Kitaptaki her sayfada Muhsin Ertuğrul’un sanata ve tiyatroya olan aşkını hissediyorsunuz. Onun hayatı, Orhan Bahtiyar’ın usta kalemi ile birleşince okuyucuya edebiyat şöleni sunuyor. İnce bir araştırma yapılarak yazılmış kitap. En arka sayfada, yazarın yararlandığı kaynakçalar da mevcut.

Daha 16 yaşındayken mesleğine olan aşkı üstün geldi. Ailesi ile yaşadığı evden ayrılıp kendini tiyatronun engin sularına doğru sürükledi. Kimi yerde zorlandı ancak en dipten kalkmasını da bildi.

“En zor anlarında, vazgeçmeyi düşündüğünde ya da pes etmek üzereyken tutkusu çekip kaldıracaktı onu düştüğü dehlizlerden.”

Onun hayatını en iyi anlatan cümle budur. En zor zamanlarında tiyatroya ve sanata olan tutkusu onu ayakları üzerinde durmayı öğretti. Aynı zamanda öğrenmeye açtı. Her bilgi onun için kıymetli ve değerliydi.

“Sanat! Bir milleti yıkımdan kurtaracak, çocuklarının ruhlarında oluşan hasarı dindirecek en etkili ilaç sanat!”

Paris, Berlin, Avusturya ve İsveç’te öğrendiklerini Türkiye’ye götürmek ve ülkesi için en iyisini yapacaktı. Bunun için çabaladı. Kimi yerde insan engeline takıldı ancak o hiçbir zaman pes etmedi.Öğrendiği her bilgiyi ülkesine sunmak için elinden gelen her şeyi yaptı. Sabrı ve çalışkanlığı ile kendini herkese tanıtmayı başardı.

Muhsin Ertuğrul’un Türk tiyatrosunu iyileştirmek için yaptıklarını okumak bana büyük bir keyif verdi. Yazarın kalemini de çok beğendim. Sizi o döneme doğru yolculuk yaptırırken aynı zamanda kendinizi Muhsin Ertuğrul’un yanında bulacaksınız.

“Bir milletin bilgi ve anlayış seviyesi, sanat eserlerine ve sanatkarların gösterdiği alaka ile ölçülür.”

Birinci Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı zamanındaki tiyatro ve filmlere doğru eşsiz bir sanat esintisi ile karşılaşacaksınız. Orhan Bahtiyar’ın anlatımı ile kendinizi bazen sahnede oyuncu bazen de seyirci koltuğunda izleyici olarak bulacaksınız.

“Sanat, kişinin ve toplumun vicdanıdır, kendisine gereken önemi veren ulusları yüceltir ve diğerlerinden ayırır. Bu gerçeği savaş zamanı ya da barış zamanı diyerek ayırmak çok ciddi bir yanılgıdır.”

Muhsin Ertuğrul’un meslek aşkı ile neler yaptığına şahit olmalısınız. Disiplinli çalışma ve azmin güzel birlikteliği ile öğrenmenin tutkusu Muhsin Ertuğrul’u, Muhsin Ertuğrul yapan en önemli unsurlardan sadece birkaç

Türk tiyatrosunun en önemli isimleriden olan Muhsin Ertuğrul’un hayatını herkesin okuması gereklidir. Bu sayede ülkemiz için yapılanları yeniden keşfedeceğiz.

“Aşk, mesafe tanımamaktır, olan mesafeyi de yüreğinde eritmektir.”

“Çölde başkalarının ayak izinden gitmek kolaydır. Önemli olan kendi ayak izini oluşturup diğerlerinin takip etmesini sağlamaktır.”