Ne İzliyoruz: Dune (2021)

Share

“Dune”, Denis Villeneuve tarafından yönetilen ve Frank Herbert’in aynı adlı romanından uyarlanan bir bilim kurgu filmidir. Film, farklı gezegenler arasında geçen bir hikayeye odaklanıyor ve galaksi genelinde güçlerini paylaşan hanedanlar, dinler ve kabileler arasındaki mücadeleyi anlatıyor.

Film, çöl gezegeni Arrakis üzerindeki kaynaklar için yapılan mücadeleyi takip ediyor. Bu gezegende bulunan melanj adlı madde, insanların uzay yolculuğunda kullanılan “uzay katı” teknolojisini kontrol etmelerini sağlıyor. Arrakis, Baron Harkonnen’in kontrolünde bulunmaktadır, ancak Harkonnen hanedanı, imparatorluk tarafından gezegenin yönetimi için Atreides hanedanına devredilir.

Atreides hanedanı, gezegenin kaynaklarını kontrol etmekle görevlendirilirken, gezegendeki yerli halk olan Fremenler ile de karşılaşırlar. Paul Atreides, hanedanın varisi ve lideri olarak, gezegendeki durumun zorluğu ile mücadele ederken, Fremenler ile bağlantı kurar ve ölümcül bir oyunun içine çekilir.

“Dune”, görsel efektleri, oyunculuk performansları ve hikayesiyle oldukça beğenilen bir film olmuştur. Başrollerinde Timothée Chalamet, Rebecca Ferguson, Oscar Isaac, Zendaya, Jason Momoa, Josh Brolin ve Stellan Skarsgård gibi önemli isimler yer almaktadır.

Gürsel Başak

Gürsel Başak, video oyunları oynamayı, televizyon izlemeyi, AI eğitmeyi ve sinemaya gitmeyi seven otuzlarının ortasında bir yaşam formudur. İlham verici ve heyecanlı ama aynı zamanda çok korkak ve biraz dengesiz olabilir. Yaban arılarına alerjisi olan Gürsel biraz kilolu ama bunun dışında kendini oldukça iyi durumda tanımlayan bir şekle sahiptir. Serinletici için başta "İsim, Şehir, Hayvan" köşe yazıları ile "Gürsel'in Mutfağı" yemek tariflerini hazırlayan Gürsel, sınır tanımayan içerik üretici olarak çok da fazla konu ayrımı yapmadan yazar da yazar... Orta sınıf bir mahallede büyüyen Gürsel, annesinin gençken onu sarhoş olan babasıyla bırakarak terk etmesinin şokunu halen üstünden atamadığını, gittiği her ortamda itiraf etmekten asla çekinmez.

You may also like...